عمومیمعرفی کسب و کار

چگونه از طریق برنامه نویسی مهاجرت کنیم

مهاجرت با شغل برنامه‌نویسی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. می‌خواهیم مهاجرت برنامه نویسان به کشورهای مختلف از جمله کانادا، انگلیس و آلمان را در این پُست لتسگو یونی بررسی کنیم.

اگر با دقت به هرآنچه که در اطرافمان می‌گذرد نگاه کنیم در می‌یابیم که هر فعالیتی به نوعی به کامپیوتر و هوش مصنوعی وابستگی دارد. پس می‌توان گفت که این روزها زندگی ما در دست کامپیوترها و گردانندگان پشت صحنه‌ی آن‌ها است.

یکی از اصلی‌ترین تخصص‌هایی که در پشت صحنه زندگی کامپیوتری و دیجیتال ما قرار دارد، تخصص برنامه‌نویسی است. همانطور که از اسم این رشته پیداست برنامه نویسان کسانی هستند که به یک سیستم هوشمند برنامه‌ای می‌دهند تا اقدامی را بر اساس اصولی خاص دنبال کند. بنابراین این شغل را می‌توان یکی از مهم‌ترین گردانندگان دنیای دیجیتال امروز دانست.

در حال حاضر جهان هر سال بیش از سال قبل به هوش مصنوعی وابسته شده و یک گام در جهت دیجیتال شدن برمی‌دارد. به همین سرعت که دولت‌های الکترونیک پیشرفت می‌کنند به همین سرعت نیز تقاضا برای کار در شغل برنامه‌نویسی افزایش می‌یابد. در حال حاضر برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های علوم کامپیوتر برای تحصیل است.

سوال اینجاست که آیا در چشم‌انداز آتی نیز میزان تقاضا برای جذب نیروی متخصص در شغل برنامه‌نویسی سیر صعودی خواهد داشت؟ این درست است که می‌گویند برنامه نویسان درآمد بالایی دارند؟ اگر به فکر مهاجرت به عنوان یک برنامه‌نویس باشیم بهترین مقصد کجاست؟ برای پاسخ این پرسش‌ها با لتسگو یونی همراه باشید.

پیش از آنکه شرایط مهاجرت برنامه نویسان را در نقاط مختلف جهان را بررسی کنیم، خوب است کمی در مورد اینکه برنامه‌نویسی چیست و چگونه می‌توان یک برنامه‌نویس خوب بود صحبت کنیم.

اگر بخواهیم به زبان بسیار ساده برای کسانی که در ابتدای راه هستند بگوییم، برنامه نویسی یعنی مهارت نوشتن کدهای دستوری که به نرم افزارهای کامپیوتری اجازه اجرای یک دستور خاص را می‌دهند.

یک برنامه نویس چه می‌کند؟ برنامه‌نویس درست مانند رئیسی است که به کارمند خود دستوری می‌دهد و بر اجرای صحیح دستور نظارت می‌کند. در اینجا کارمند همان کامپیوتر است. زبان‌های مختلفی برای نوشتن این برنامه‌ها وجود دارد که با توجه به دستور مورد نظر، یک متخصص برنامه‌نویسی از زبان خاصی استفاده می‌کند.

برنامه نویسان همچنین می‌توانند نرم افزارهای قبلی را از طریق برنامه جدید بازنویسی، آزمایش و به اصطلاح آچارکشی کنند تا بازدهی بهتری داشته باشد. زمانی که به عنوان یک برنامه نویس کار می‌کنید باید همواره ایده‌ای برای افزایش راندمان سیستم و تبدیل نیازهای جدید به پاسخ‌های عملی داشته باشید.

دوره های پلاگین نویسی وردپرس از امروز آغاز شد

با وجود تمام پیشرفت‌های چشمگیری که در حوزه برنامه‌نویسی تا به حال رخ داده است همچنان جف لیونز، بنیانگذار و رئیس انجمن برنامه نویسان، بر این باور است که این شغل یک صنعت بسیار هیجان انگیز است که هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد.

آیا مهاجرت با شغل برنامه نویسی برای هرکسی امکان‌پذیر است؟ اگر کمی بیشتر به توضیحاتی که در خصوص وظایف یک برنامه نویس توضیح دادیم فکر کنید احتمالا به این نتیجه خواهید رسید که برنامه‌نویسی کار آسانی نبوده و اگر به دنبال مهاجرت با این شغل هستید علاوه بر علاقه به هوش، استعداد و پشتکار قابل توجهی نیاز دارید.

شغل برنامه نویسی به دقت بسیار بالایی نیاز دارد و معمولا مستلزم تسلط به چند زبان است. گذشته از زبان‌های تخصصی برنامه‌نویسی یک برنامه نویس حرفه‌ای باید تسلط بالایی به زبان انگلیسی داشته باشد زیرا در حال حاضر انگلیسی زبان کامپیوتر است. پروژه ها در این شغل ممکن است کوتاه بوده و با چند روز کد نویسی به پایان برسند ولی اگر به دنبال مهاجرت با شغل برنامه نویسی به کشورهای مشهور و بین‌المللی هستید باید خود را برای سر و کله زدن با برنامه‌هایی که گاهی نوشتن کد آن‌ها بیش از یک سال طول می‌کشد آماده کنید.

از جمله مزیت‌های این شغل امکان دورکاری است. دورکاری امتیازی است که حتی بسیاری از برنامه نویسان حرفه‌ای از آن بهره می‌برند زیرا در بسیاری موارد دیده شده که شرکت‌های کوچک و بزرگ، برنامه‌نویسی پروژه‌های کامپیوتری خود را برون سپاری نموده و به متخصصان این حوزه در دیگر کشورها می‌سپارند. بنابراین بعید است که یک برنامه نویس حرفه‌ای در هیچ کشور توسعه یافته و در حال توسعه‌ای بیکار بماند.

اگرچه کامپیوتر و هوش مصنوعی به سرعت مشغول حذف دخالت مستقیم انسان و کاهش فرصت‌های شغلی مرتبط با فعالیت مستقیم انسان‌ها است اما در مقابل هر روز به تقاضا برای جذب متخصصان حوزه علوم کامپیوتر از جمله برنامه نویسی افزوده می‌شود.

علی رغم وجود برخی مضرات در این شغل مانند وجود استرس و امکان ابتلا به اختلالات اضطرابی یا انواع مشکلات جسمی مانند افزایش وزن، درد گردن و دست و … به دلیل نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر همچنان در حال حاضر طبق گزارش Us News، شغل برنامه نویسی رتبه 11 بهترین مشاغل حوزه فناوری را به خود اختصاص داده است.

در خصوص درآمد بهتر است بدانید،  تا حدودی متفاوت است اما به طور کلی می‌توان گفت که طبق گزارش همان منبع، متوسط حقوق شغل برنامه‌نویسی تا پایان سال 2021 سالانه حدود 90,000 دلار آمریکا بوده است که این رقم برای برنامه نویسان حرفه‌ای و باسابقه تا 25 درصد یعنی حدود 117,000 دلار در سال افزایش می‌یابد. میانگین دستمزد افراد تازه کار در این حوزه نیز به طور میانگین سالانه 67,000 دلار آمریکا می‌باشد.

مهاجرت برنامه نویس به کانادا

اگر به دنبال مهاجرت با برنامه نویسی از طریق ویزای کاری یا دریافت پذیرش تحصیلی در این حوزه و اقامت پس از فارغ‌التحصیلی هستید، کانادا یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. اگر از رزومه خوبی در شغل برنامه‌نویسی برخوردار باشید شانس بالایی برای دریافت ویزای کاری کانادا خواهید داشت زیرا  این شغل در لیست طبقه بندی مشاغل ملی کانادا یا همان فهرست ناک (NOC) قرار گرفته و با کد اختصاصی 2174 شناسایی می‌شود.

متقاضی مهاجرت با شغل برنامه نویسی به کانادا در مقایسه با بسیاری از مشاغل دیگر در این کشور شانس بالاتری برای موفقیت دارد زیرا زمانی که نام یک شغل در فهرست ناک کانادا قرار می‌گیرد یعنی افراد واجد شرایط برای این شغل در صورتی که امتیاز لازم در اکسپرس اینتری را کسب نمایند می‌توانند بدون در دست داشتن یک پیشنهاد شغلی مستقیم (Job Offer) از سوی یک کارفرمای کانادایی جهت دریافت ویزای اقدام کنند.

برنامه نویس انیمیشن
توسعه دهنده ابر
برنامه نویس برنامه های کامپیوتری
سازنده بازی های کامپیوتری
توسعه دهنده نرم افزار تجارت الکترونیک (کسب و کار الکترونیکی)
برنامه نویس برنامه های کاربردی پردازش داده های الکترونیکی (EDP)
برنامه نویس رسانه های تعاملی
برنامه نویس سیستم های مرکزی
برنامه نویس سیستم های مینی کامپیوتر
توسعه دهنده اپلیکیشن های موبایل
برنامه نویس چند رسانه ای
برنامه نویس سیستم عامل
تحلیلگر برنامه نویس
توسعه دهنده نرم افزار
برنامه نویس توسعه نرم افزار
برنامه نویس نرم افزار
برنامه نویس نرم افزارهای پردازش از راه دور
برنامه نویس وب
و….

در صورتی که تصمیم دارید به عنوان یک برنامه نویس برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید علاوه بر امکان پیدا کردن موقعیت شغلی مستقیم توسط یک کارفرمای کانادایی می‌توانید برای هر یک از موقعیت‌های شغلی فوق نیز در سیستم اکسپرس اینتری به عنوان یک برنامه نویس امتیاز خود را ارزیابی نمایید.

به یاد داشته باشید که علاوه بر سن، تحصیلات و سابقه کار، تجربه کار با شرکت‌های کانادایی از راه دور می‌تواند امتیاز قابل توجهی برای شما به همراه داشته باشد.

شرایط تعیین شده از سوی شرکت‌های مختلف برای جذب یک نیروی برنامه نویس در کانادا متفاوت بوده و برخی از آن‌ها اصراری بر ارائه مدرک دانشگاهی ندارند اما شرایط عمومی که اکثر افراد متقاضی باید از آن بهره‌مند باشند اثبات تخصص بالا در برنامه‌ نویسی برای کاربردهای مهندسی و مدرک دانشگاهی در یکی از شاخه‌های علوم کامپیوتر می‌باشد.

درآمد برنامه نویسان در کانادا را می‌توان حدود سالانه 53,625 دلار کانادا، معادل 27,50 دلار در هر ساعت تخمین زد. این رقم برای برنامه نویسان مبتدی تا حرفه‌ای بین سالانه 45,950 تا 76,480 دلار متغیر است. برنامه‌نویسی شغلی است که میزان تبحر و نوآوری در آن اهمیت بالایی دارد بنابراین به هر اندازه که سریع‌‌تر و مبتکرتر باشید درآمد مضاعفی خواهید داشت.

درامد برنامه نویسانی با بیش از 20 سال سابقه در کانادا به سالانه 82,400 دلار نیز می‌رسد.

مهاجرت برنامه نویس به انگلیس

انگلستان از جمله دیگر کشورهای توسعه یافته است که می‌تواند مقصد ایده‌آلی برای مهاجرت با شغل برنامه نویسی باشد. اغلب شرکت‌های کوچک و بزرگ در انگلیس برای رقابت در عرصه بین‌المللی به طور فزاینده‌ای به دنبال جذب نیروی بااستعداد و ماهر در حوزه علوم کامپیوتر و به ویژه برنامه نویسی هستند. اگر کسی هستید که حرف جدیدی برای گفتن در این عرصه دارید انگلستان میزبان خوبی برای شما خواهد بود.

انگلستان شغل برنامه‌نویسی را در حوزه مشاغل STEM قرار داده و با توجه به کمبود مهارت در این حوزه میان شهروندان انگلیسی، دولت این کشور تمایل بالایی به جذب نیروی ماهر و باانگیزه خارجی دارد. طبق قوانین صدور ویزا در انگلیس مشاغل زیر می‌توانند واجد شرایط دریافت ویزای کار Tier2 باشند:

همچنین قوانین ویزا و مهاجرت به انگلستان وظایف و مهارت‌هایی که برای شغل برنامه‌نویسی جهت صدور ویزای کاری لازم است را به این ترتیب بیان می‌کند:
مهارت در نوشتن برنامه نرم افزار و کدینگ
تغییر و اصلاح برنامه های کامپیوتری و سیستمی
مطالعات امکان سنجی طراحی نرم‌افزارهای جدید
توسعه رابطه‌های کاربردی
امکان طراحی و اجرای طرح‌های آزمایشی
برنامه نویسی بازی‌های رایانه‌ای
برنامه ریزی و محافظت از پایگاه داده
مشارکت در تدوین اسناد عملیات و آموزش نیروهای جدید

با توجه به میانگین درآمد ملی در انگلیس می‌توان برنامه نویسی را از جمله مشاغل پردرآمد در این کشور دانست که درآمد سالانه یک نیروی فعال در این حوزه حدود 33,150 پوند معادل 17 پوند در هر ساعت است. برنامه نویسان تازه کار معمولا میانگین سالانه 27,840 پوند را دریافت نموده و افرادی با تجربه و مهارت بالاتر می‌توانند تا 50,000 پوند در سال نیز درآمد داشته باشند.

مهاجرت برنامه نویس به آلمان

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم علوم کامپیوتر و به ویژه برنامه نویسی در حال تبدیل شدن به یکی از شاهرگ‌های اصلی صنعت و تجارت در عرصه بین‌المللی است بنابراین کاملا قابل پیش بینی است که برترین قدرت اقتصادی و صنعتی اروپا یعنی آلمان یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت با شغل برنامه نویسی باشد. نیز مزایای بسیاری دارد.

از جمله دلایل اصلی تمایل بالای مهندسان علوم کامپیوتر و به ویژه برنامه نویسان برای مهاجرت به آلمان، تعادل میان سختی کار و کیفیت زندگی در این کشور است. اگرچه برنامه نویسی برای شرکت‌های بزرگ کار آسانی نیست و به ساعت‌های کار طولانی نیاز دارد اما دستمزد بالا و تعادل میزان هزینه و درآمد انگیزه برنامه نویسان را حفظ می‌کند. از این نظر آلمان در میان 38 کشور اروپایی در رتبه 8 قرار دارد.

میانگین درآمد ماهیانه متخصصان برنامه نویسی در آلمان حدود 3,490 یورو در ماه تخمین زده شده که این رقم در کمترین حالت برای افراد تازه کار ماهانه حدود 2840 یورو و در بیشترین حالت برای برنامه نویسانی با سابقه بالا به 4,820 یورو در ماه می‌رسد. این میانگین حقوق ماهیانه با در نظر گرفتن میانگین هزینه اجاره بهای مسکن، حمل و نقل و سایر خدمات شهری محاسبه می‌گردد.

سخن پایانی

اگر به عنوان یک برنامه نویس مبتدی یا حرفه‌ای تصمیم به داریددر حال حاضر، برنامه نویسی یکی از پردرآمدترین و پرتقاضاترین شغل‌ها در سراسر دنیا است. به همین دلیل یک برنامه نویس (web developer) حرفه‌ای برای مهاجرت شغلی موقعیت‌های بسیار خوبی در اختیار خواهد داشت. فارغ از اینکه شما یک توسعه‌دهنده باشید یا یک کدنویس حرفه‌ای و جدا از اینکه به چه زبان‌های برنامه‌نویسی تسلط داشته باشید، برای مهاجرت به کشورهای دیگر باید از قوانین مهاجرتی آن کشورها، بازار کار آنها و ساده‌ترین راه‌ها برای مهاجرت شغلی آگاه باشید. در این مقاله ما شما را با شیوه‌های کلی مهاجرت برنامه‌نویسان و راه‌های مهاجرت به کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و آلمان آشنا می‌کنیم.

مهاجرت برنامه نویس

به طور معمول در بسیاری از کشورها، اولویت در شغل‌های مختلف با افراد بومی است. بعد از افراد بومی، اولویت استخدام با افرادی است که از کشورهای همسایه هستند. اما اگر برای یک آگهی استخدام در مدت زمان حدودا یک یا دو ماه فرد مناسبی پیدا نشود، احتمال موفقیت افراد متخصص از کشورهای دیگر مانند ایران برای دریافت موقعیت شغلی و در ادامه آن ویزای کاری بالا خواهد بود.

هم اکنون برخی از شرکت‌های معتبر ایران در حال استخدام برنامه نویس هستند. برای مشاهده فرصت‌های شغلی برنامه نویسی به سایت ایران تلنت مراجعه کنید.

در نتیجه برای آنکه بتوانید در کشورهای دیگر پیشنهاد کاری (جاب آفر) و ویزا بگیرید، باید در بین سایت‌های به دنبال موقعیت شغلی مناسب بگردید. برای مهاجرت به بسیاری از کشورها اگر بتوانید کارفرمای مناسبی برای خود پیدا کنید، می‌توانید مراحل اخذ ویزا را به‌راحتی طی کنید.

طبیعی است که هرچه رزومه شما قوی‌تر باشد و سوابق کاری بهتری داشته باشید، شانس شما برای پیدا کردن شغل بیشتر خواهد بود. اگر هنوز برنامه نویسی را شروع نکرده‌اید و تازه قصد دارید آموزش ببینید، بد نیست کمی تحقیق کنید و زبان و شاخه‌ای را انتخاب کنید که بازار کار بهتری در کشور مقصد شما دارد. برای این کار می‌توانید گشتی در سایت‌های کاریابی بزنید یا از افرادی که قبلا موفق به دریافت جاب آفر شده‌اند، راهنمایی بگیرید.

همچنین بهتر است قبل از آنکه وقت زیادی برای دریافت جاب آفر بگذارید، درباره این روش مهاجرتی به‌خوبی تحقیق کنید. درست است که یک روند کلی در بسیاری از کشورها وجود دارد؛ اما هر کشور قوانین خاص خود را دارد که باید مدنظر قرار دهید. همچنین برای اینکه مطمئن باشید شغل مورد نظر خود را به دست می‌آورید، برای نوشتن رزومه مناسب وقت بگذارید، انجام دهید و خود را برای ‌های آنلاین به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد خود آماده کنید.

مهاجرت برنامه نویس به کانادا

کشور کانادا یک فهرست طبقه‌بندی مشاغل ملی با نام ناک () دارد که برنامه نویسی هم یکی از مشاغل آن است. این یعنی افرادی که در زمینه برنامه‌نویسی تخصص دارند شانس بسیار خوبی در دریافت ویزای کاری و مهاجرت به کشور کانادا دارند. در حال حاضر کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است. به همین دلیل مهاجرت کاری به کانادا از محبوبیت زیادی بین نیروهای ماهر و متخصص برخوردار است.

جالب است بدانید کانادا بعد از ژاپن و ایالات متحده آمریکا سومین کشور قدرتمند در صنعت فناوری اطلاعات است. به‌علاوه، کانادا یک کشور چند ملیتی است و مهاجران جمعیت بسیار بزرگی از این کشور را تشکیل می‌دهند. اقتصاد پر رونق کانادا در کنار امکان مهاجرت خانوادگی با ویزای کاری، باعث شده تا این کشور به مقصد ایده‌آلی برای کار و زندگی تبدیل شود.

در سیستم ناک، هر گرایش برنامه‌نویسی با یک کد اختصاصی مشخص می‌شود. شما می‌توانید با توجه به شاخه کاری خود برای کد اختصاصی مورد نظر خود اقدام کنید. استان‌های نیوفاندلند، لابرادور، پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا، نیو برانزویک، کبک و انتاریو بازار کار بسیار خوبی برای برنامه‌نویس‌ها دارند.

مهاجرت برنامه نویس به کانادا از طریق روش اسکیل ورکر

روش مهاجرتی اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص یکی از راه‌های مهاجرت برنامه نویسان به کشور کانادا است که در آن، برنامه نویسان باید تمام شرایط مورد نیاز برای کسب امتیاز لازم برای ورود و دریافت اقامت دائم کانادا را داشته باشند. برای گرفتن اقامت کاناد از طریق اسکیل ورکر باید فاکتورهایی نظیر تجربه کاری، سطح زبان، سن و تحصیلات را داشته باشید. برای کسب امتیاز بیشتر در این روش مهاجرتی باید موارد زیر را داشته باشید:

 • داشتن مدرک معتبر دانشگاهی
 • داشتن شرایط سنی مناسب
 • دانستن زبان انگلیسی یا فرانسوی و داشتن مدرک و دیگر مدارک زبان انگلیسی
 • مهارت‌های همسر و سابقه کاری
 • سن تعیین شده
 • سابقه کار
 • داشتن جاب افر یا پیشنهاد کاری
 • تطبیق پذیری یا سازگاری (چقدر احتمال دارد که مستقر شوید)

اگر بتوانید حداقل ۶۷ امتیاز به دست بیاورید و تجربه و مهارت بیشتری نسبت به رقبای خود داشته باشید، شانس خوبی برای دریافت ویزای کاری خواهید داشت. می‌توانید امتیاز خود را با توجه به برنامه اکسپرس انتری و سیستم جامع رتبه‌بندی کانادا () محاسبه کنید و برای کسب امتیاز بیشتر تلاش کنید.

مهاجرت برنامه نویس به کانادا از طریق جاب آفر

زبان‌های برنامه نویسی محبوب در کشور کانادا

همان‌طور که عنوان کردیم، کانادا یکی از پیشرفته‌ترین و سومین کشور پیشرفته دنیا در عرصه فناوری اطلاعات است. از این رو، نیاز بسیاری به افراد فعال و متخصص در این حوزه در کشور کانادا است. برای اینکه مهاجرت خود به کانادا را آسان‌تر کنید،‌ باید بدانید که چه زبان‌هایی در این کشور محبوب هستند و تقاضا برای آنها زیاد است. برخی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی که در کانادا تقاضا برای آنها زیاد است، عبارت‌اند از:

 • جاوا اسکریپت (JavaScript)
 • سوئیفت (Swift)
 • پایتون (Python)
 • جاوا (Java)
 • سی شارپ (C#)
 • روبی (Ruby)
 • پی‌اچ‌پی (PHP)

اما برنامه نویسی تنها محدود به زبان‌های برنامه نویسی نمی‌شود و گرایش‌هایی بسیاری از برنامه نویسی وجود دارد که می‌توانید با مهارت در یکی از آنها، به کانادا مهاجرت و کسب درآمد کنید. برخی از پردرآمدترین گرایش‌های برنامه نویسی در کانادا عبارت‌اند از:

 • برنامه نویس موبایل
 • سرپرست توسعه و تحلیل وب
 • معماری برنامه نویسی
 • توسعه دهنده CRM
 • ERP
 • تحلیلگر برنامه نویس

درآمد برنامه نویسی در کانادا

در کشور کانادا یک برنامه نویس با توجه به سابقه کار و توانایی‌هایی که دارد می‌تواند بین ۵۸۰۰۰ دلار تا ۸۰۰۰۰ دلار در سال درآمد داشته باشد. اما این میزان درآمد از شاخه‌ی برنامه نویسی و برای هر متفاوت است. در جدول زیر میزان حقوق گرایش‌های مختلف برنامه نویسی در کانادا را بیان خواهیم کرد:

گرایش میزان درآمد سالانه به دلار (کانادا)
توسعه دهنده نرم افزار ۴۹ هزار الی ۹۱ هزار
برنامه نویس جاوا اسکریپت ۶۷.۰۶۳
برنامه نویس C# ۶۵.۹۲۹
برنامه نویس SQL ۶۶.۰۵۶
برنامه نویس .NET ۶۶.۶۱۵
برنامه نویس جاوا ۶۹.۵۷۴
برنامه نویس پایتون ۹۵ هزار

مهاجرت برنامه نویس به آمریکا

با توجه به اینکه روابط بین کشور آمریکا و ایران پر از تنش و چالش‌های گوناگون است، مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان چندان ساده نیست. شاید به نظر برسد ساده‌ترین راه برای کار در آمریکا به‌عنوان برنامه‌نویس اخذ ویزای کاری آمریکا باشد؛ اما در حال حاضر کشور آمریکا برای ایرانی‌ها ویزای کاری صادر نمی‌کند. با اینکه بعد از روی کار آمدن بایدن قانون منع مهاجرت به آمریکا برای ۱۳ کشور از جمله ایران لغو شده است؛ اما همچنان گرفتن ویزای کاری برای ایرانی‌ها ممکن نیست. به همین دلیل بیشتر برنامه‌نویس‌ها مهاجرت از طریق گرفتن ویزای تحصیلی را ترجیح می‌دهند.

اگر بخواهید به‌عنوان برنامه نویس در آمریکا کار و زندگی کنید، باید گرین کارت آمریکا را دریافت کنید. امکان گرفتن گرین کارت آمریکا از روش‌های مختلفی وجود دارد. با اینکه بعید به نظر می‌رسد یک ایرانی بتواند با پیدا کردن یک کارفرمای آمریکایی برای گرفتن ویزای کاری اقدام کند؛ اما اگر خواستید شانس خود را امتحان کنید باید در ابتدا یک کارفرما پیدا کنید.

سپس، کارفرما مجوز کار شما را دریافت می‌کند. بعد از آن شما باید درخواست خود را به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا () تحویل دهید. اگر درخواست شما تأیید شود پرونده شما به مرکز ملی صدور ویزای آمریکا (NVC) ارسال می‌شود. بعد از آن می‌توانید مراحل دریافت ویزا را در سفارت یا کنسولگری آمریکا پیگیری کنید.

راه‌های دیگری هم برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اگر یکی از اعضای خانواده اصلی شما شهروند دائم آمریکا باشد، می‌تواند به‌عنوان اسپانسر برای شما درخواست گرین کارت کند. همچنین ازدواج با یک شهروند آمریکایی و شرکت در لاتاری راه‌های دیگری برای دریافت گرین کارت آمریکا هستند.

بهترین نوع ویزا برای مهاجرت برنامه نویسان به آمریکا

با اینکه شرایط مهاجرت برای برنامه نویسان به کشوری مانند آمریکا سخت است، اما راهی وجود دارد که بتوانید مهاجرت خود به این کشور را آسان‌تر کنید. این راه، انتخاب نوع ویزا است. در میان تمام ویزاهایی که برای مهارت برنامه نویسان به آمریکا وجود دارد، ویزاهای H-1B و J1 آسان‌ترین نوع ویزاها برای مهاجرت برنامه نویسان ایرانی هستند.

ویزای H-1B یکی از ویزاهای آمریکا برای مشاغل تخصصی است. مدت زمان مورد نیاز برای پردازش این ویزا، معمولا ۲ تا ۴ ماه است و در صورت دریافت آن، سه سال اعتبار خواهد داشت. البته امکان تمدید این ویزا وجود دارد و می‌توانید آن را به مدت شش سال تمدید کنید. از مهم‌ترین نیازمندی‌های این نوع ویزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حداقل نیاز به لیسانس در زمینه مربوطه
 • مدرک مربوطه یا معادل آن

ویزای J-1 یکی دیگر از ویزاهای مناسب برنامه نویسان برای مهاجرت است. این ویزا برای تبادل نیروی کار در شرکت‌هایی صادر می‌شود که به نیروی نیاز دارند. این ویزا قابل تبدیل به دیگر ویزاهای کاری نیست و برای تعیین مدت زمان آن، خود شما تعیین کننده هستید. البته که حداکثر هفت سال این ویزا اعتبار دارد. برای دریافت این ویزا کار سختی پیش رو ندارید و اگر حدود شش تا هشت هفته زمان بگذارید، می‌توانید آن را دریافت کنید. برخی شرایطی که برای دریافت این ویزا نیاز دارید،‌ عبارت‌اند از:

 • دوره‌ی مد نظر کارفرما را بگذرانید
 • معیارهای خاص این ویزا را داشته باشید
 • اقامت خارجی داشته باشید
 • تمکن مالی برای تامین هزینه‌های سفر را داشته باشید
 • بیمه درمانی داشته باشید
 • درک قوی از زبان انگلیسی داشته باشید

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند

۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

زبان‌های برنامه نویسی محبوب در آمریکا

برای آسان‌تر کردن روند مهاجرت برنامه نویسان به آمریکا، برخی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در آمریکا را نام خواهیم برد. مطمئنا، اگر در این زبان‌های برنامه نویسی مهارت داشته باشید، شانس شما برای دریافت اقامت در آمریکا و مهاجرت به این کشور بیشتر خواهد شد.

 • C
 • C++
 • پایتون
 • جاوا
 • C#
 • جاوا اسکریپ
 • PHP
 • .NET
 • ویژوال بیسیک
 • Delphi

درآمد برنامه نویسی در آمریکا

متوسط حقوق برنامه نویس کامپیوتر در آمریکا ۶۵۰۰۰ دلار در سال یا ۳۳.۳۳ دلار در ساعت است. حقوق افرادی که در برنامه نویسی تازه‌کار به شمار می‌آیند از ۴۵۰۱۲ دلار در سال شروع می‌شود، این در حالی است که اکثر کارگران باتجربه تا ۱۰۵۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند. در جدول زیر میزان حقوق گرایش‌های مختلف برنامه نویسی در آمریکا را بیان خواهیم کرد:

گرایش میزان درآمد سالانه به دلار (آمریکا)
مهندس توسعه نرم افزار ۱۲۰,۰۰۵
توسعه دهنده جاوا ۱۱۳,۱۹۰
مهندس نرم افزار ۱۱۲,۰۲۹
مهندس سیستم ۱۰۲,۵۳۰
توسعه دهنده نرم افزار ۱۰۰,۰۰۰
مهندس فرآیند ۸۷,۷۹۷
تحلیلگر کسب‌و‌کار ۸۲,۸۶۳
تحلیلگر سیستم ۸۲,۵۷۶
برنامه نویس ۶۶,۸۴۱

مهاجرت برنامه نویس به آلمان

کشور آلمان با داشتن اقتصادی قدرتمند و جامعه‌ای پویا، امکان پیشرفت بسیاری را برای شهروندان خود فراهم می‌کند. در کشور آلمان بازار کار بسیار خوبی برای وجود دارد. زیرا در طول سال حدود ۶۰۰۰ در این کشور ثبت می‌شوند و طبیعی است که به افرادی برای ایجاد و توسعه نرم‌افزارها و سایت‌های خود احتیاج دارند. میانگین درآمد افراد برنامه نویس در کشور آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالا است و از این رو پیدا کردن شغل و گرفتن ویزای کار کشور آلمان، می‌تواند موقعیت بسیار خوبی برای هر فرد دارای تخصص باشد.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای مهاجرت به آلمان در جایگاه برنامه‌نویس این است که بتوانید یک پیشنهاد کاری یا جاب آفر دریافت کنید. برای این کار باید سایت‌های کاریابی آلمانی را بگردید و کارفرمایی پیدا کنید که بخواهد شما را استخدام کند؛ سپس می‌توانید با این پیشنهاد کاری برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

جهت wordpress plugin developers اینجا کلیک کنید

دوره آوسبیلدونگ برنامه نویسی در آلمان

دوره‌های آوسبیلدونگ در کشور آلمان، دوره‌های یک الی سه سال می‌باشند که رشته‌های مختلفی از جمله برنامه نویس را شامل می‌شوند. شرکت در این دوره‌ها که دروس آن درست مانند دروسی است که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند، امکان یادگیری مهارت‌های مورد نیاز برای برنامه نویس شدن را برای افراد فراهم می‌کند و به این ترتیب، می‌توانند سریعا وارد بازار کار آلمان شوند. برخی از مهم‌ترین شرایط حضور در این دوره‌ها عبارت‌اند از:

 • ارائه مدرک زبان در حد B1 ضروری
 • سن کمتر از ۳۵ یا ۴۰ سال (البته محدودیت سنی برای این دوره‌ها وجود ندارد و افراد در این سن، بهتر می‌تواند در این دوره‌ها عمل کند)

زبان‌های برنامه نویسی محبوب در آلمان

برنامه نویسی، شاخه‌ها و زبان‌های مختلفی را شامل می‌شود که محبوبیت آنها از کشوری به کشوری دیگر متفاوت است. در اینجا به تعدادی از زبان‌های برنامه نویسی محبوب در آلمان اشاره خواهیم کرد:

 • جاوا
 • روبی
 • پایتون
 • جاوا اسکریپت
 • ++C

درآمد برنامه نویسی در آلمان

درآمد برنامه‌نویسان در کشور آلمان بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در ماه متغیر است و به طور متوسط هر برنامه‌نویس در کشور آلمان می‌تواند چیزی در حدود ۳۵۰۰ یورو در ماه درآمد داشته باشد. در جدول زیر میزان حقوق گرایش‌های مختلف برنامه نویسی در آلمان را بیان خواهیم کرد:

گرایش میزان درآمد سالانه به یورو
توسعه دهنده ۳,۲۵۰
برنامه نویس اندروید ۳,۶۵۰
توسعه دهنده آنگولار ۳,۲۷۰
برنامه نویس AS400 ۳,۷۰۰
توسعه دهنده Avaloq ۳,۴۷۰

مهاجرت برنامه نویس به کشورهای دیگر

درست است که کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و آلمان مهاجرپذیر هستند و شانس خوبی برای استخدام برنامه نویس در آنها وجود دارد؛ اما مشاغل حوزه IT، علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی به طور کل در سراسر دنیا پرتقاضا هستند. پس لازم نیست خود را تنها به یک یا دو کشور محدود کنید. برای مثال شرایط مهاجرت به کشور سوئد بسیار شبیه به شرایط مهاجرت به آلمان است. همچنین کشور انگلیس تمایل بسیار زیادی به جذب نیروی ماهر و متخصص در زمینه برنامه‌نویسی دارد.

بیشتر بدانید: how to create a wordpress plugin

جمع‌بندی

برنامه‌نویسی شاخه‌های مختلفی دارد و کار کردن در هرکدام از آنها نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد. از آنجایی که در دنیای امروز بسیاری از شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها استخدام برنامه نویس را در اولویت خود قرار می‌دهند، شانس مهاجرت برای افرادی که تخصص برنامه‌نویسی دارند بسیار بالا است. برای اینکه بتوانید با دریافت پیشنهادهای کاری مناسب و ویزای کاری به کشورهای دیگر مهاجرت کنید باید اطلاعات دقیقی درباره روند مهاجرت و قوانین هر کشور داشته باشید. در این مقاله درباره نحوه مهاجرت برنامه‌نویس‌ها به کشورهای مختلف مانند آمریکا، آلمان و کانادا توضیح دادیم تا به شما در انتخاب صحیح و کمک کند.

اما هنوز کشور مقصد خود را انتخاب نکرده‌اید، برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه باید مسیر منحصر به فرد خود را پیدا کنید. اگرچه تصمیم به مهاجرت یک تصمیم عمومی است اما مسیر رسیدن به مقصد، برای هر شخص با توجه به شرایط فردی می‌تواند متفاوت باشد. مشاوران مجرب لتسگو یونی بازوی توانمند شما در پیدا کردن این مسیر انحصاری هستند. کافیست با ما تماس بگیرید!

 

دکمه بازگشت به بالا