معرفی کسب و کارورزشی

تفاوت بین کفش فوتسال و فوتبال چیست؟

فوتبال ورزشی است که به دلیل تطبیق پذیری اش شناخته شده و به دلیل محبوبیت فراوانش ورزش های مشابه زیادی دارد که یکی از آنها فوتسال می باشد. فوتسال یا همان فوتبال داخل سالن یک ورزش محبوب در بین جوانان است که برای بازی کردن به زمان، مکان یا افراد زیادی نیاز ندارد و هر سال بر محبوبیت آن افزوده می شود. کفش های مناسب هر کدام از این ورزش ها به شما این توانایی را می دهند که بهترین بازی خود را انجام دهید و پشتیبانی، راحتی و کشش مورد نیاز برای این ورزش های سریع و بسیار چالش برانگیز را فراهم می کند. همچنین پوشیدن که مخصوص این رشته تولید شده اند، از ملزومات مسابقات هستند که به شما کمک می کنند از آسیب دیدن جلوگیری کنید.

 

آیا کفش های فوتسال و فوتبال متفاوتند؟

بسته به نوع زمینی که در آن بازی می کنید، باید کفش های مناسب را بپوشید، این به این دلیل است که کفش های فوتبال و فوتسال برای کمک به حرکت راحت تر در هر زمین طراحی شده اند. ورزشکاران حرفه ای همیشه به دنبال نکاتی در مورد این هستند که چه نوع کفش هایی می تواند برای موقعیت آنها  بهترین کارایی را داشته باشد. از آنجایی که فوتبال و فوتسال نیاز به مانورهای سریع و پیچیده دارد، بازیکنان باید همیشه کنترل خود را حفظ کنند؛ کفش های فوتسال و فوتبال مناسب به همان اندازه که از عملکرد پشتیبانی می کنند، در برابر آسیب در انواع تراکم های زمین نیز محافظت دارند؛ به همین دلیل تفاوت های قابل توجهی بین کفش های فوتبال داخلی و خارجی خواهید دید.

تشخیص کفش های فوتبال داخلی و خارجی فقط با یک نگاه سریع، آسان است؛ در واقع کفش های فوتبال داخلی یا فوتسال شبیه به کفش های کتانی روزمره هستند و بسیاری از مردم آن‌ها را با هدف پیاده روی می پوشند. هدف هر دو مدل کفش ورزشی محافظت از بازیکن و زمین بازی است، اما از تکنولوژی و معماری متفاوتی برای این کار استفاده می کنند.

 

کفش فوتسال

یک کفش فوتبال داخلی معمولاً دارای زیره صاف و بدون میخ است، زیره ها از لاستیک ساخته شده اند و دارای الگوی لانه زنبوری یا تاج شکاری هستند؛ این ویژگی به کفش فوتسال امکان کشش نهایی را در زمین های چوبی یا سیمانی می دهد. کفش های فوتبال داخلی معمولاً با اختصاراتی مانند IN، IC یا IT نامیده می شوند و با طراحی شیکی که دارند می توان از آنها به عنوان کفش های سالنی با عملکرد بالا و همچنین به عنوان یک کفش روزمره معمولی استفاده کرد.

دارای کفی صاف و سفتی هستند که برای مقابله با سطوح سخت و صاف طراحی شده است؛ کفی و زیره میانی آن ها معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که به شما امکان می دهند هنگام بازی تا حد امکان با سطح تماس داشته باشید. کفش های فوتسال از مواد مختلفی ساخته می شوند که رایج ترین آنها چرم مصنوعی یا چرم کانگورو است، به این دلیل که این یک مواد بسیار سبک وزن است و هرچه کفش فوتسال سبک تر باشد، کنترل و راحتی بیشتری برای بازیکن فراهم می کند. برخی از کفش های فوتبال داخلی از مواد مشبکی ساخته شده اند که بسیار سبک وزن بوده و امکان گردش هوای بالایی را فراهم می کند.

 

کفش فوتبال

کفش های فوتبال نیز با توجه به زمین بازی مشخصات متفاوتی دارند، که شامل موارد زیر هستند:

  • زمین سخت (HG)
  • زمین سفت (FG) تعادل بین نرم و سخت
  • زمین نرم (SG)

زیره های کفش فوتبال در فضای باز بسیار متفاوت از کفش های داخل سالن می باشد؛ هر مدل کفش فوتبال دارای گیره یا میخ در اطراف پاشنه و زیره کفش است و شکل، طول و آرایش میخ ها به سطحی که میخواهید در آن بازی کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، کفش های فوتبال در زمین نرم (SG) دارای گل میخ های فلزی قابل جابجایی برای گرفتن شتاب در زمین های گل آلود هستند. کفش های فوتبال، همچنین حمایت بیشتری از مچ پا و ساختاری در سرتاسر پا دارند. البته برخی از زمین های سرپوشیده نیز دارای چمن مصنوعی یا طبیعی هستند که در اینصورت برای این نوع زمین ها به خوبی کار می کنند.

 

تفاوت بین کفش های فوتسال و فوتبال چیست؟

مهمترین ویژگی کفش های فوتسال و فوتبال، پشتیبانی مناسبیست که با توجه به زمین بازی و تناسب اندام شما ارائه می دهند. تفاوت عمده هنگام نگاه کردن به یک کفش فوتسال و مقایسه آن با کفش ورزشی معمولی یا کفش فوتبال، زیره کفش است. کفش های فوتسال نسبت به کفش های فوتبال ارتباط نزدیک تری با زمین دارند، زیرا با زیره صاف با کشش عالی برای سطوح صاف و سخت طراحی شده اند. کفش های فوتبال نیز دارای برآمدگی هایی در پایین کفش هستند تا کشش مورد نیاز هنگام بازی روی چمن را فراهم کنند.

در زمان به دنبال یک زیره صاف و لاستیکی باشید که دارای الگوی چند جهته برای جلوگیری از سر خوردن و افزایش کشش برای تحرک سریع در اطراف زمین باشد. قسمت بیرونی یک کفش سالنی نیز باید ساختار داشته و دارای نمایه پایینتر از مچ باشد، مانند یک پوست دوم حمایتی چسبیده به پا بوده و در عین حال ضربه زمین سخت را جذب کند. بسیاری از کفشهای فوتسال دارای قسمت پنجه تقویت شده برای تماس بیشتر با توپ هستند؛ همچنین باید مطمئن شوید که جنس رویه به صورتیست که گردش هوا داشته، عرق پا را از بین می برد و انعطاف پذیری خود را حفظ می کند.

 

آیا می توان کفش های فوتبال را در داخل سالن پوشید؟

شما می توانید از کفش های فوتبال فقط برای بازی در زمین های سرپوشیده که دارای چمن هستند استفاده کنید. در سطح صاف و سخت زمین فوتسال میخ های زیر کفش فوتبال مانع از حرکت راحت و لغزندگی و در نتیجه عدم تعادل می شود.  اگر می خواهید با خیال راحت فوتسال بازی کنید، باید کفش های مخصوص سالنی داشته باشید تا چسبندگی و کشش بیشتری را روی سطوح سخت زمین ارائه دهند. دلیل نداشتن میخ‌ در زیر کفش های فوتسال این است که فوتسال معمولاً روی سطوح چوبی بازی میشود و میخ مانع حرکت شما در این سطوح شده و حتی ممکن است باعث سر خوردن یا آسیب به سایر بازیکنان شود. علاوه بر این، کیفیت یکی دیگر از می باشد، چرا که بازیکنان این رشته دائماً در زمین می دوند و همچنین به توپ ضربه می زنند، در نتیجه ساییدگی سریع کفش فوتسال امری طبیعیست، بنابراین باید کفش هایی انتخاب شوند که کیفیت بالاو دوام طولانی مدت داشته باشند.

تفاوت بین کفش های فوتسال داخلی و کفش فوتبال چمن طبیعی چیست؟

مصرف کنندگان آمریکایی به طور متوسط  7.5 جفت کفش  در سال می خرند. هنگامی که برای اولین بار تصمیم به خرید کفش های فوتبال می گیرید، چه برای بچه هایتان باشد و چه برای خودتان، می توانید با گزینه هایی غرق شوید. شما همه چیز دارید، از تیغه، گل میخ گرفته تا کفش معمولی، همه اینها می تواند کمی زیاد باشد. تفاوت بزرگ بین کفش‌های فوتسال ـ فوتبال داخلی و گیره‌های فوتبال عدم وجود ناودانی است. علاوه بر این، کفش های داخلی با یک زیره لاستیکی بادوام عرضه می شوند. این بسیار شبیه به نوعی است که در یک جفت کفش بسکتبال پیدا می کنید. داخلی نیز دارای الگوی آج متفاوتی هستند که کشش بیشتری را بر روی هر سطح براق ایجاد می‌کند. مانند آنهایی که در یک سالن ورزشی معمولی می بینید. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام کفش فوتبال داخلی برای شما مناسب است، عواملی را باید در نظر گرفت. به همین دلیل، در این مقاله به مهمترین جنبه ها خواهیم پرداخت تا پس از انجام، بتوانید به راحتی تصمیم بگیرید که کدام کفش فوتبال برای شما مناسب است. ابتدا، در اینجا خلاصه ای از بهترین کفش های موجود و رتبه بندی ما برای آنها آورده شده است. در زیر، اطلاعات بیشتری در مورد آنچه که باید در یک کفش فوتبال داخل سالن جستجو کنید، پیدا خواهید کرد.

کفش فوتبال و فوتسال یکی از وسایل ضروری برای انجام مسابقات این دو رشته ورزشی است. بدیهی است که در بازار طیف گسترده ای از کفش ها از کفش های رنگی گرفته تا کفش های کلاسیک تر سفید و مشکی برای همه سلیقه ها وجود دارد. با این حال، با توجه به اینکه امروزه ما به داشتن یک انتخاب واقعاً گسترده در بازار عادت کرده‌ایم، مهم است که بتوانیم  کفش‌های فوتبال و فوتسال را از هم تشخیص دهیم. این دو ورزش با وجود شباهت های بسیار به هم از لحاظ زمین بازی، مساحت زمین، تعداد بازیکن با هم فرق دارند. با توجه به این تفاوت ها، تجهیزات آنها از جمله کفش‌های ورزشی نیز با هم فرق دارند. به همین دلیل باید مراقب باشید که کدام کفش را انتخاب کنید.

چرا کفش‌های فوتبال و فوتسال با هم تفاوت دارند؟

در زمان خرید کفش فوتبال باید به زمین فوتبالی که قرار است در آن بازی کنید، توجه کنید. دلیل آن چیست؟ به یک دلیل بسیار ساده، انتخاب نادرست کفش روی سلامتی شما نتیجه معکوس دارد، زیرا ممکن است صدمات زیادی به شما وارد شود. به عنوان مثال، پوشیدن کفش هایی با میخ های آهنی در زمین فوتبال سالنی یا فوتسال بسیار خطرناک است، برای این زمین به کفش هایی با کفی لاستیکی سبک، بسیار کوچک و کاملا متفاوت از کفش‌های استوک دار فوتبال نیاز دارید. از سوی دیگر، کفش های استوک دار را به دلیل داشتن چسبندگی بهینه در زمین های چمن یا گل آلود می‌توان استفاده کرد.

جنس کفش‌های فوتبال و فوتسال بسیار متفاوت، متنوع و مدرن است. به طور کلی امروزه اغلب از مواد مصنوعی ساخته می شوند. کفش فوتبال و فوتسال باید از مواد ضدآب و تنفس پذیر همانند کفش‌های معروفی چون ایرفورس،، نایک sb، ایر جردن، ایرفورس، ،جردن آف وایت، ، جردن ایر فورس، نایک جردن اصل، نایک ایرمکس، کفش ایرفورس، کفش نایک جردن، آدیداس یزی ساخته شوند.

تفاوت بین کفش فوتبال و فوتسال

در زمان خرید کفش ورزشی برای این دو رشته ورزشی ، باید بتوانید  ابن دو را از هم تشخیص دهید. انتخاب نادرست این کفش ها حتی اگر به صورت آماتور و تفریحی ورزش کنید نتیجه ای جز عصبانیت هم تیمی ها و آسیب دیدگی شما  ندارد.

فوتسال نوع خاصی از فوتبال است که با حضور 5 نفر در برابر 5 حریف در فضایربسته و کف صاف بازی می شود، در حالی که فوتبال در فضای باز و بیشتر روی چمن طبيعي انجام می شود. قوانین این بازی یکسان است، اما اجازه ندارید کفش های فوتبال را در زمان فوتسال بپوشید زیرا این کفش های استوک دار ممکن است، زمین فوتسال را خراش دهند، در حالی که با پوشیدن کفش فوتسال روی چمن طبيعي اصلا احساس خوشایندی ندارید.

با نگاه به کف این دو کفش به سادگی متوجه تفاوت آن می‌شوید. کفش فوتبال استوک یا میخ‌های آهنی در کف دارد، در صورتیکه در کف کفش فوتسال یک کفی لاستیکی تعبیه شده است.

بسیار مهم است که یک کفش فوتبال یا فوتسال به درستی انتخاب شود که بتواند به خوبی با پای ما سازگار شود و این را فقط با پوشیدن کفش می توان فهمید. از طرف دیگر، اگر پایی ساختار یافته با کفی پهن داریم، باید به  کفشی بپوشیم که کفی پهن دارد و اگر پا نیز حجیم است، بهتر است کفش چرمی را انتخاب کنیم ، زیرا به شکل مطلوبی با شکل پا سازگار است. اگر پایی با پنجه باریکتر داشته باشیم دقیقا برعکس است . در این مورد، بدیهی است که کفش های گشاد باید انتخاب نشوند، زیرا ممکن است که پا در داخل کفش بلغزد و شاید مشکلاتی مانند پیچیدگی پا برای بازیکن ایجاد کند.

یکی دیگر از عواملی که همیشه باید در خرید هر کفشی از کفش فوتسال نایک گرفته تا کفش ایر فورس اصل و ایر جردن اصل، مورد توجه قرار گیرد سایز کفش است که در دنیای ورزش باید خیلی دقیق انتخاب شود، نه خیلی بزرگ و نه کوچک باشد. این دقت برای به دست آوردن عملکرد کافی و عدم مواجهه با مشکلات پا بسیار مهم است . یکی از ویژگی‌های خاص کفش‌های فوتبال، احساس تنگ بودن آن‌ها است که به‌ویژه در اولین لحظات استفاده از آن‌ها باید به آن‌ها دست پیدا کند. با گذشت زمان و بازی های بیشتر، احساس آزادی به وجود می آید. بنابراین، باید از خرید کفش های حتی کمی بزرگتر به دلایل راحتی ظاهری خودداری شود.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا