عمومیمعرفی کسب و کار

استفاده از کود سه بیست در کشت گلهای آپارتمانی

طریقه مصرف کود سه بیست و بهترین زمان استفاده

کود سه بیست برای چه گلهایی مناسب است؟ درست است که استفاده از کود سه بیست برای گیاهان بسیار مفید است اما نحوه و طریقه مصرف کود سه بیست نیز نکته های خاص خود را دارد، که اگر آن ها را رعایت نکنید به جای تغذیه گیاهتان باعث از بین رفتن آن می شوید. بنابراین اگر بهترین زمان استفاده از کود 3 بیست را نمی دانید و با مقدار مصرف آن نیز آشنا نیستید با این مقاله از سپاهان کشت با ما همراه باشید تا به طور کامل در مورد مصرف آن با شما صحبت کنیم.

موارد مصرف کود سه بیست

درست است که خاک گیاه دارای مواد مغذی و مورد نیاز برای گیاه است، اما گلدان شما به مواد دیگری غیر از مواد داخل خاک برای رشد خود نیاز دارد که آن را تنها با دادن کود می توانید تامین کنید. هنگام رشد و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی به قدری رساندن این مواد خصوصا کلات بور برای گیاه مهم است که در صورت سهل انگاری در فراهم کردن آن ها، گلدان شما کم کم ضعیف شده، رشد نکرده و از بین می رود.

کود سه بیست ان پی کی (npk) یکی از بهترین انواع کودهای شیمیایی است که غیر از موادی مانند فسفات، پتاسیم و ازت، دارای مواد مفید دیگر مانند آهن، منیزیم و روی است. مزایای مواد داخل این کودها به اندازه ای است که مصرف کود سه بیست برای مزارع کشاورزی و گل هایی که در باغچه کاشته می شوند نیز مفید است. اما اینکه نحوه مصرف کود سه بیست باید چگونه باشد و نشانه های نیاز گیاهان به مواد تشکیل دهنده این کود چیست را در ادامه این نوشته توضیح می دهیم.

زرد شدن برگ های قدیمی گیاهان

درست است که علت زرد شدن برگ های قدیمی دیفن باخیا ممکن است طبیعی باشد، اما در بسیاری از گیاهان مانند زرد شدن شفلرا و زرد شدن قاشقی علت را باید در کمبود نیتروژن جستجو کرد. چرا که کمبود این ماده باعث ضعیف شدن گیاه و مردن برگ های قدیمی و رشد نکردن برگ جدید می شود. برای درمان آن نیز باید با مصرف کود سه بیست، کمبود ازت گیاه را بر طرف کرد.

کوچک ماندن برگ های جوان و رشد نکردن آن ها

کسانی که گلخانه ای کوچک در خانه دارند در برخی از مواقع از عدم رشد گیاهشان شکایت می کنند. به طور مثال نمی دانند علت رشد نکردن سانسوریا یا توقف رشد شفلرای آن ها چیست. اما باید بدانید یکی از دلایل رشد نکردن دیفن باخیا یا عدم رشد پتوس و سایر گل های آپارتمانی کمبود پتاسیم موجود در کودهای سه بیست است. چرا که این ماده باعث رشد برگ ها و ریشه می شود. بنابراین در چنین مواقعی باید بدانید زمان مصرف کود سه بیست برای گلدانتان فرا رسیده است. اما باید طریقه استفاده از کود سه بیست را بدانید و سپس اقدام به انجام این کار بکنید.

جوانه نزدن و پاجوش ندادن گیاه

در برخی از موارد نیز با اینکه خاک مناسب گیاهتان را فراهم کرده اید باز شاهد این هستید که گیاه رشد مناسب را ندارد. به طور مثال ترکیب مناسبی برای خاک سانسوریا پیدا کرده اید یا خاک خوبی برای پتوس تدارک دیده اید، اما می بینید که گیاه جوانه جدیدی نمی زند یا پاجوش نمی دهد. در این شرایط باید بدانید که گلدان به فسفات احتیاج دارد. کبود فسفر باعث کوچک شدن برگ های جدید، ضعیف شدن گیاه و نزدن پاجوش و برگ ها و جوانه های جدید می شود. پس مصرف کود سه بیست در این موارد نیز الزامی به نظر می رسد.

بهترین زمان استفاده از کود سه بیست

حال که با علائم نیاز گیاهان به این کود آشنا شدید بهتر است بدانید طریقه مصرف کود 3 بیست چگونه است و چه زمانی بهترین وقت برای استفاده از کود سه بیست است و کی نباید از این مواد برای تقویت گلدانتان استفاده کنید.

طرز استفاده از کود سه بیست در بهار و تابستان

بهترین زمان مصرف کود سه بیست بهار و تابستان است. چرا که زمان گلدهی گیاهان است و در این دو فصل گیاه شما شروع به زدن جوانه های جدید می کند. بنابراین لازم است بر اساس وسعت گیاهتان هر دو هفته یکبار محلولی آماده کرده و گیاهتان را با آن تقویت کنید.

روش مصرف کود سه بیست در پاییز و زمستان

زمان خواب گل ها و گیاهان در فصل پاییز و زمستان است. به خصوص در فصل سرد زمستان که میزان رشد گیاه نیز بسیار پایین است. بنابراین کود دادن به آن ها مفید نیست. پس لازم است فاصله استفاده از کود سه بیست را زیاد کنید. بهترین مقدار نیز هر دو ماه یکبار است.

میزان مصرف کود سه بیست

هیچ گاه نمی توان قانون کلی را برای میزان و طرز مصرف کود سه بیست در نظر گرفت. چرا که این یکی از مواردی است که بستگی به عوامل بسیار زیادی دارد. این موارد عبارتند از:

  • عمر گیاه یا میزان رشد آن.
  • مساحت زمین، باغچه یا گلدان شما.
  • وسعت و پراکندگی برگ ها و ساقه های گیاه.
  • فصل کود دهی به گیاه.

اما با این وجود بهترین میزان مصرف کود سه بیست برای مزارع و زمین های کشاورزی بزرگ، حل کردن سه کیلو و نیم کود در 1000 لیتر آب است. برای گلدان های خانگی نیز می توانید یک قاشق چای خوری کود را در یک لیتر آب حل کنید و برای آبیاری گیاه از این محلول استفاده کنید.

توصیه های ایمنی مصرف کود سه بیست

توصیه های ایمنی که در خصوص طریقه مصرف کود سه بیست وجود دارند و بر روی بسته بندی محصولات هم تأکید شده همان مواردی هستند که برای هر نوع کود دیگری هم وجود دارند. موارد ایمنی هنگام صرف کود 3 بیست عبارتند از:

  • چشم و دستان خود را هنگام استفاده بپوشانید
  • از تجهیزات حفاظتی بر روی لباس های کار استفاده کنید
  • اجازه ندهید با پوست بدن تماس پیدا کند
  • استنشاق نکنید
  • هیچ وقت مدت زمان طولانی در معرض و در تماس کود سه بیست نباشید

بهترین زمان مصرف کود سه بیست

همانطور که در بخش طریقه و شیوه مصرف هم توضیح دادیم بهترین زمان مصرف و میزان آن بسته به نوع گیاه ممکن است هفتگی، ماهانه و یا کمتر و بیشتر باشد. بنابراین ابتدا از سلامت گیاه خود آگاه شوید، مطمئن باشید که لیست مواردی که در پاسخ به سوال کود سه بیست برای چه گیاهانی مناسب نیست ذکر شده را مطالعه کرده اید. با این حال معمولا از کودهای سه بیست در اوایل بهار، اواسط تا اواخر تابستان و اوایل پاییز استفاده می کنند. بنابراین مطمئن باشید که در زمان مناسب و مقدار کافی استفاده می کنید.

جایگزین عالی برای کود سه بیست

همانطور که مشاهده کردید انواع کود سه بیست وجود دارند که تنها برخی از آنها در داخل کشور پیدا می شوند. همچنین همه مدل های کود سه بیست برای کل گیاهان مناسب نیست و باید به فکر جایگزین باشید.

سؤالات متداول

آیا کود سه بیست برای سانسوریا مناسب است؟

بسته به سلامت خاک می توانید از کودهای متعادل مختلف مثل سه بیست استفاده کنید. مثلا اگر خاک فقیر ‏دارید کود سه بیست مناسب است در غیر این صورت بهترین نوع کود متعادل برای سانسوریا، 10-10-10 است.‏

آیا کود سه بیست برای کاکتوس مناسب است؟

به طور کلی که باید بگوییم نیازی نیست به کاکتوس ها کود بدهید اما اگر از این کود استفاده کنید نسبت به ‏زمانی که فقط آبیاری داشته باشید رشد سریعتری پیدا کرده و حجیم تر خواهند شد. با این حال مهندسین ‏کشاورزی توصیه می کنند به دلیل آبکی شدن و ترک خوردن کاکتوس ناشی از نیتروژن بالای کود سه بیست ‏بهتر است استفاده نکنید پس کود پتاسیم بالا مناسبتر است.‏

آیا کود سه بیست برای بنجامین مناسب است؟

گیاه بنجامین عاشق کودهایی است که درصد مساوی از عناصر ‏NPK‏ داشته باشد اما کود سه بیست بیش از حد ‏نیاز این عناصر را دارد و بهترین کود برای بنجامین، کودهای 8-8-8 هستند.‏

آیا کود سه بیست برای شمعدانی مناسب است؟

بله این کود کاملا مناسب است چه گیاه شمعدانی را در خاک بکارید و چه در گلدان باشد. نشانه های کمبود ‏نیتروژن در شمعدانی، زرد شدن برگ هاست. زرد یا قرمزی برگ ها و شکوفه نزدن هم نشانه کمبود فسفر است. ‏اگر هم برگ های پایینی شروع به مردن کردند و ساقه ها سست و شل و ول شدند، نشانه کمبود پتاسیم است که ‏یعنی باید هر چه زودتر از کود سه بیست استفاده نمایید.‏

آیا کود سه بیست برای کاج مطبق مناسب است؟

بله کاملا مناسب است کافیست هر دو هفته یکبار در طول فاز رشد استفاده کنید. در فصل تابستان مخصوصا اگر ‏در بیرون کاج مطبق را کاشه اید با یک کود اسیدی هم گیاه را تغذیه کنید. در زمستان کوددهی را متوقف کرده ‏یا اینکه کمتر کنید و یا تعداد دفعات کوددهی کمتر از آبیاری باشد.‏

آیا کود سه بیست برای زاموفیلیا خوب است؟

بله بهترین کود همین کودهای متعادل مثل کود سه بیست یا سه ده هستند که باید در طی فاز رشد از بهار تا ‏پاییز، هر ماه یکبار استفاده شوند. همیشه کود را رقیق کنید چون بیش از اندازه قوی است.‏

آیا کود سه بیست برای شفلرا مناسب است؟

بهترین میزان رشد گیاه شفلرا زمانی است که با کودهای متعادل مثل سه بیست رشد کند. این کود باید در طی ‏فاز رشد استفاده شود. حتی می توانید به نصف قدرت برسانید هر دو تا سه هفته یکبار موقع آبیاری استفاده ‏نمایید.‏

دکمه بازگشت به بالا