عمومیمعرفی کسب و کار

انواع جوهر مورد استفاده دستگاه چاپ روی پارچه

انواع مرکب چاپ پارچه به چند دسته تقسیم می‌شود؟

در سال های اخیر پیشرفت های فراوانی در عرصه تولید مرکب های ویژه چاپ دیجیتال خصوصا چاپ پارچه به دست آمده است. آیا شما جدیدترین اطلاعات را در اختیار دارید؟ این مقاله اطلاعات و بينش خوبی در مورد پنج نوع مرکب موجود ویژه چاپ دیجیتال پارچه ونحوه عملکرد آنها در دستگاه چاپ پارچه ارائه می دهد و نوع پارچه مناسب هریک را تشریح می کند.

 تیم فنی ما پنج سری مرکب را که در چاپ دیجیتال پارچه به کار می روند و فرآیند چاپ را که با هر کدام سازگار است، توضیح می دهد. با دگرگون شدن و توسعه تکنولوژی هدهای جوهر افشان و مرکب ها، مجموعه مرکب های جدیدی به بازار عرضه شده است. در جدول مرکب ها و تکنیک چاپی مورد استفاده برای انواع الیاف پارچه نمایش داده شده است. در ادامه با جزئیات فنی هر یک از سری مرکب های چاپ پارچه آشنا می شوید.

مركب‌های تصعیدی (Dye-Sub Ink Set)

تصعيد (Sublimation) عبارتی علمی برای فرایندی است که در آن یک جسم جامد به گاز تبدیل می شود، بدون اینکه مرحله بینابینی جامد به مایع صورت بپذیرد. این فرایند به رنگ امکان می دهد تا روی پارچه های پلی استری با دقت تثبیت شده و نفوذ کند زیرا مرکب های تصعیدی در گاموت رنگ روشن و زنده ایی برخوردار هستند. پارچه های بدون پوشش (Un Coated) را می توان با استفاده از مرکب های تصعیدی چاپ کرد.

فرایند چاپ پارچه با مرکب سابلیمیشن چگونه انجام می‌شود؟

در چاپ سابلیمیشن، الگوی طرح مورد نظر با  استفاده از یک چاپگر جوهرافشان استاندارد روی یک کاغذ ترانسفر چاپ می شود. مرحله بعد قراردادن کاغذ روی پارچه در یک ماشین پرس (اطو) با درجه حرارت بالا است پس از انجام این کار، مرکب به بخار تبدیل شده و سپس روی پارچه منتقل می شود و رنگ های زنده و درخشنده با رزولوشن ایده آل روی پارچه نقش می بندد.

مرکب های پیگمنتی (Pigment Ink Set)

مرکب های پیگمنتی مرکب هایی هستند که در آنها مواد رنگی از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده که حل می شوند و در یک حامل به صورت معلق (سوسپانسيون) باقی می مانند. در این روش مرکب روی پارچه منتقل شده و هنگامی که مایع خشک می شود، ذرات رنگی به پارچه همانگونه که لکه های چربی می چسبند، می نشیند و تثبیت می شود. پیشرفت های فنی نوین، کارایی و شفافیت رنگ ها را بهتر و بیشتر کرده است. به همین خاطر از این مرکب ها اکنون می توان روی انواع پارچه ها استفاده کرد.

فرایند چاپ پارچه با مرکب‌های پیگمنتی چگونه انجام می‌شود؟

در چاپ پیگمنتی مرکب و مایع حامل همزمان مستقیما روی پارچه با استفاده از یک چاپگر جوهر افشان مستقیما روی پارچه می نشیند، پارچه در حال چاپ خشک می شود و مرحله تثبیت مركب تحت حرارت حدود ۱۵۰ درجه سانتی گراد در یک دستگاه حرارتی (کوره) انجام می شود. پارچه هایی که در چاپ پیگمنتی مورد استفاده قرار می گیرند قبل از چاپ باید کوتیتک شده باشند، یعنی پوششی روی آنها نشانده شده باشد.

مرکب‌های واکنشی (Reactive Ink Set)

مرکب های واکنشی ترکیبات ارگانیکی هستند که از طریق یک پیوند کووالانسیه، موادرنگی (dye) آن ها به جزیی شیمیایی از الیاف پارچه ای که چاپ می شود، تبدیل می شود. پیوند شیمیایی بسیار قوی است و رنگ های زنده و شاداب روی پارچه های کتانی، نخی و دیگر پارچه هایی که از مواد سلولزی ساخته شده اند تا چاپ می شوند تا این طرح ها با دوام و با طول عمر بالا جلوه بسیار خوبی دارند.

فرایند چاپ پارچه با مرکب‌های واکنشی چگونه انجام می‌شود؟

 فرایند مرکب های واکنشی پیچیده است. چاپ با یک چاپگر جوهرافشان به طور مستقیم روی پارچه انجام می شود و مرکب ها در حین چاپ خشک می شوند.  سپس رنگ های روی پارچه با استفاده از یک اطوى بخار، به تدریج و در دمای بسیار بالا نشست می شوند. در مرحله آخر پارچه شسته شده و خشک می شود تا رنگ های اضافی پاک شوند و هیچ رنگی هنگامی که پارچه مجددا شسته می شود، محو نشود.

 روی پارچه های مورد استفاده در چاپ واکنشی باید قبل از چاپ، یک لایه کوتینگ شده باشد.

مرکب های اسیدی (Acid Ink Set)

مرکب های اسیدی معمولا از نمک های سدیمی اسید سولفونیک تشکیل می شوند که مواد رنگی در آن از حلال پذیری بالایی برخوردارند. همین ویژگی باعث ایجاد یک پیوند بونی با الیاف پارچه ای می شود که در حال چاپ شدن است معمولا این مرکب تنها برای چاپ پارچه های پشمی، کشمیر، آنفوره، نایلون و ابریشم به کار می رود. عملکرد مرکب اسیدی روی این پارچه‌ها از نظر شفافیت و شادابی رنگ، دوام و شدت رنگ مثال زدنی است.

فرایند چاپ پارچه با مرکب های اسیدی چگونه انجام می‌شود؟

فرایند چاپ مرکب های اسیدی مثل مرکب های واکنشی پیچیده است. ابتدا یک چاپگر جوهرافشان الگوی طرح را به طور مستقيم روی پارچه چاپ می کند و مرکب ها در حین فرایند چاپ خشک می شوند. سپس رنگ ها با استفاده از یک اطوی بخار به تدریج روی پارچه تثبیت می شوند.

در نهایت پارچه شسته شده و خشک می شود تا رنگهای اضافی پاک شده و در شستشوهای بعدی هیچ رنگی شدت و زیبایی خود را از دست ندهد. روی پارچه های ویژه چاپ اسیدی باید از قبل یک لایه کوتینگ نشانده شده باشد .

مرکب های پایه آب (Disperse Ink Set)

مرکب های پایه آب پراکنه‌ای نوعی مواد رنگزا هستند که درجه حلالیت آنها بسیار پایین است و عملا در آب پراکنده شده اند. همین ویژگی به مواد رنگی امکان می دهد تا توسط روزنه های الیاف جذب شده، سپس هنگامی که در معرض حرارت قرار می گیرند گسترش پیدا کرده و در الیاف، در سطح مولکولی محصور شوند.

 از این مرکب ها برای چاپ روی پارچه های پلی استر و استات که به دوام و استحکام رنگها روی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، به طور گسترده استفاده می شود.

فرایند چاپ پارچه با مرکب های پایه آب چگونه انجام می‌شود؟

فرایند چاپ آب پایه مثل مرکب های واکنشی پیچیده است. ابتدا یک چاپگر جوهرافشان الگو را به طور مستقیم روی پارچه چاپ می کند و مرکب ها در حین عملیات چاپ خشک می شوند. سپس رنگها در یک اطوى بخار به تدریج روی پارچه تثبیت می شوند.

 در مرحله آخر، پارچه شسته و خشک می شود تا رنگ های اضافی پاک شوند و در شست و شوهای بعدی هیچ رنگی از آن محو نشود.

 روی پارچه هایی که در چاپ آب پایه مورد استفاده قرار می گیرند، باید قبل از جا یک لایه کوتینگ نشانده شود.

دکمه بازگشت به بالا