سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

مراقبت‌های بعد از عمل بینی چیست؟

مراقبت های پس از جراحی بینی

زمانی که شما برای انجام جراحی بینی اقدام می کنید، علاوه بر انتخاب یک جراح زبردست و با تجربه ، مراقبت های پس از جراحی بینی ، از مهم ترین عوامل برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب می باشد و به طور معمول توسط تیم درمانی به شما توضیح داده خواهد شد. این موضوع شامل بایدها و نبایدهای زیادی می شود که آن را در این مطلب توضیح داده ایم.

ریکاوری بعد از عمل بینی چقدر طول میکشد؟

اولین سوالی که در ذهن شما با آغاز دوره نقاهت به وجود می آید این است که ریکاوری چقدر طول می کشد یا اینکه تا چه مدت باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت کرد. مدت زمان ریکاوری به طور کل به دو بخش تقسیم می شود. اولین مرحله بخش ریکاوری بعد از عمل جراحی است که بیمار برای به هوش آمدن و بازگشت هوشیاری آماده می شود و مرحله بعدی ریکاوری مربوط به پس از جراحی است که نیازی است در طی آن بیمار نکاتی را رعایت کند تا سریع تر بهبود یابد.

بخش ریکاوری اول در کلینیک بخشی واسط بین اتاق عمل و بخش بستری است که بیمار جراحی مورد نظر خود را انجام داده و اکنون برای به هوش آمدن و انتقال به بخش آماده می شود. این بخش معمولا 1 الی 2 ساعت زمان می برد و پس از آن بیمار به داخل بخش هدایت می شود. ریکاوری بعد از عمل بینی یا دوران نقاهت نیز معمولا حدود 2 هفته می باشد که در طول این مدت بیمار نیازمند استراحت در منزل می باشد.

جامع ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • لازم است تا حداقل 24 ساعت ، پس از جراحی برای کمک به بهبود کبودی ها ، از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • سعی کنید تا چند هفته اول ، از خندیدن و حرف زدن زیاد اجتناب کنید.
 • بهتر است در 48 ساعت اول پس از جراحی ، غذای میکس شده میل کنید و رژیم نرم را رعایت کنید. ( منظور از رژیم نرم ، اجتناب از مصرف خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیاد ، دارد و یا سفت است ، مانند سیب ، هویج و استیک )
 • تا وقتی که وضعیت بینی تان کاملاٌ تثبیت نشده است ، سعی کنید در محل های شلوغ که امکان دارد ضربه به بینی تان وارد شود، مانند مترو رفت و آمد نکنید.
 • موقع خواب و استراحت برای این که ورم کاهش یابد بهتر است ، سرتان کمی بالا تر از بدن تان قرار بگیرد .
 • اگر خواستید عطسه کنید ، حتماً نکات مراقبت های پس از جراحی بینی را به یاد داشته باشید و با دهان باز عطسه کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند نمودن اجسام سنگین ، یا پرداختن به ورزش های پر تحرک یا سنگین ، دست کم تا شش هفته بپرهیزید.
 • از مصرف سیگار بپرهیزید.
 • مراقب باشید تا چسب بینی تان خیس نشود و برای تمیز کردن صورت تان از دستمال مرطوب ، استفاده نمایید.
 • در صورتی که مجبور هستید تا از عینک طبی استفاده کنید ، تنها می توانید عینک بدون فریم بزنید. در ضمن توصیه می شود از عینک های آفتابی با توجه به این که عموماً سنگین هستند ، بین شش تا 12 ماه استفاده نکنید .
 • به دلیل جمع شدن ترشح های بینی و خشک شدن بینی ، پس از انجام جراحی ، امکان دارد تنفس تان کمی سخت شود ، به همین عالت لازم است تا ، روزانه چند بار با سرم شستشو ، داخل بینی را شستشو دهید.

بعد از عمل بینی چند روز باید استراحت کرد ؟

بعد از عمل رینوپلاستی ، زمانی را باید استراحت کنید و سپس به فعالیت‌ های روزمره خود بازگردید، مدت زمانی که باید بعد از انجام جراحی زیبایی بینی استراحت کنید به طور کل بستگی به نوع عمل بینی و توصیه ‌های پزشکتان دارد. درصورتی که عمل بینیتان یک عمل جراحی پیچیده و دسترسی عمیق ‌تری به بافت‌های بینی نیاز دارد، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای استراحت داشته باشید. باید بگویم که منظور از استراحت کردن ، تنها خوابیدن و نشستن نیست. شما بعد از بهبودی و بازگشت انرژی بدنتان می توانید شروع به راه رفتن کنید اما بسیار آهسته کنید. تحرک بسیار کم به گردش خون و بهبودی سریع کمک بسیار زیادی می کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل کردن بینی

همانطور که می دانید بعد از انجام هر نوع عمل جراحی نیاز است تا نکات مراقبتی رعایت شود تا هم نتیجه بهتری کسب شود و هم فرد از دچار شدن به عوارض جانبی در امان بماند. یکی از سوال بر انگیز ترین مواردی که بیماران بعد از انجام عمل زیبایی بینی می پرسند این است که چگونه بعد از عمل زیبایی بینی بخوابیم و نکات مراقبت های پس از جراحی بینی در خصوص استراحت کردن به چه شکل است؟

نحوه خوابیدن و استراحت کردن بعد از انجام راینوپلاستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به طور کلی خوابیدن برای بازگردانی قدرت سیستم ایمنی و بهبودی سریع تر بیمار ضروری و مهم می باشد. پس از انجام عمل جراحی، بدن برای اینکه محل آسیب را ترمیم کند و با تغییرات جدید سازگاری پیدا کند، نیاز دارد تا فعالیت بیشتری را انجام دهد که همین مسئله باعث می شود تا انرژی بسیار زیادی از شما گرفته شود و شما در طول روز بی حوصله و خسته باشید. برای بازگردان انرژی خود و همچنین کمک به بدنتان بهتر است بعد از جراحی به خوبی استراحت کنید.

در واقع زمانی که می خوابید ، جریان خون بیشتری به بافت و عضلات بدن شما می رشد و این خون اضافه موجب افزایش اکسیژن و مواد مغزی شده و در نهایت نیز بهبود بافت آسیب دیده می شود. در نتیجه خواب نقش بسیار مهمی در بازیابی قدرت بدنی و ترمیم سریع تر بافت شما دارد. برای خوابید بهتر است در زمان خواب یک بالشت زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از پاها و بدنتان قرار گیرد ، با این کار از افزایش جریان خون در بینی جلوگیری خواهید کرد و باعث می شوید تا ورم کمتری در سر و صورت شما به وجود آید.

نحوه نشستن بعد از انجام عمل بینی

سوالی که جدیدا باب شده و توانسته ذهن افرادی که بینی خود را به تازگی عمل کرده اند به خود درگیر کند نحوه نشستن بعد از جراحی بینی است. نحوه نشستن بعد از رینوپلاستی باید به گونه ای باشد که سر بالا قرار داشته باشد و خم نشود. پایین انداختن سر همانطور که از ابتدای مقاله نیز گفته شد بعد از انجام این پروسه اکیدا ممنوع است و می تواند باعث بروز مشکلات جدی مانند خونریزی شود. زیرا با انجام این کار فشار بسیار زیادی به بینی شما وارد می آید. روند بهبودی نیز به رعایت بهتر مراقبت های بعد از آن حتی نکاتی به ظاهر ساده و بی اهمیت می باشد. پس سعی کنید تمامی مواردی که جراح بینی تان به شما گفته است را جدی بگیرد و به تمامی آن ها جامع عمل بپوشانید.

طرز نگه داشتن سر بعد از عمل بینی

حتما بسیاری از افرادی که تازه بینی خود را عمل کرده اند را دیده اید که سر خود را به سمت بالا نگه می دارند ، یا تصور می کنید بعد از انجام جراحی باید حتما سرتان را به سمت بالا نگه دارید و اصلا خم نکنید اما باید بگویم که نیازی به انجام چنین کار های نیست و تنها باید در زمان نقاهت از خم کردن سر خود به سمت جلو و پایین خودداری کنید. در غیره این صورت می توانید بدون نگرانی با حالتی عادی راه بروید.

ماسک زدن بعد از پس رینوپلاستی

با توجه به اینکه این روزها به دلیل پاندمی شدن ویروس کرونا همه افراد ملزم به زدن ماسک برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس می باشند، بیماران رینوپلاستی می پرسند که چگونه می توانند بعد از عمل بینی بر روی بینی خود ماسک بزنند.

در طول هفته اول ریکاوری بعد از عمل بینی در تهران ، شما باید بخش عمده وقت خود را در منزل سپری کنید و مراقبت های پس از جراحی بینی را انجام دهید. در طول این مدت دیگر نگران نزدن ماسک نباشید. وقتی آماده خارج شدن از منزل و حضور در جامعه می شوید، باید ماسک بزنید. حتماً از ماسک هایی استفاده کنید که کاغذی یا پارچه ای بوده و در حالت شل، بر روی بینی شما قرار می گیرد. نباید ماسک را بر روی بینی تان بفشارید یا نباید آن را در حالی که بر روی بینی تان قرار دارد، به سمت پایین بکشید.

حتماً در موقع برداشتن و گذاشتن ماسک بر روی صورت، آن را به طور کامل به سمت جلو کشیده، بدون اینکه بر روی بینی کشیده شود، آن را از بینی خود فاصله دار کرده و سپس از روی صورت بردارید. 6 تا 8 هفته بعد از رینوپلاستی می توانید در صورت لزوم، ماسک را محکم تر بر روی بینی تان قرار دهید.

باید ها و نباید های ورزشی پس از عمل زیبایی بینی

بعنوان یک قانون کلی، شما باید در طول 6 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی ، از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و فیزیکی سنگین خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که بدن شما در حال سازگار شدن با ساختار جدید بینی است که به طور کامل تغییر کرده است. اگر به خودتان فشار زیادی وارد کنید، خطر افزایش زمان بهبود و تورم را بوجود خواهید آورد. بلند کردن وزنه های سنگین، نیز بمنظور دستیابی به بهترین نتیجه بهبود، توصیه نمی شود.

بلند کردن اجسام سنگین بر روی شرایط بهبود بخیه ها در بینی تاثیر می گذارد. شنا کردن و پیاده روی ملایم، دو هفته بعد از جراحی، امکان پذیر است ولی باید دقت داشته باشید که هرگز نباید به بدن خود فشار بیاورید. حداقل یک ماه قبل از درگیر شدن در فعالیت های ورزشی سنگین، بخصوص آنهایی که با بینی شما ارتباط دارند، دست نگه دارید.

از ورزش هایی از قبیل بسکتبال، والیبال یا ورزش های رزمی که احتمال وارد آمدن ضربه به بینی در آنها، زیاد است خودداری کنید. نگران نباشید. با گذر زمان و با سپری شدن حدوداً یک سال، بینی شما به طور کامل بهبود می یابد. حتماً مراقبت های پس از جراحی بینی را که یک جراح بینی خوب در تهران برای دستیابی به بهترین نتیجه ، به شما متذکر شده است، دنبال کنید.

دکمه بازگشت به بالا