سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

عمل بینی گوشتی چه تفاوتی با بینی استخوانی دارد؟

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

عامل تعیین کننده تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی ضخامت پوست آن ها می باشد ، بینی های استخوانی دارای پوستی نازک یا متوسط می باشند ولی بینی های گوشتی پوستی ضخیم همراه با غدد چربی فراوان دارند و پوستی که قسمت روی استخوان را می پوشاند نسبت به پوست پایینی که بر روی غضروف قرار دارد نازک تر است. برخی افراد تصور می کنند که بینی استخوانی حتما باید قوز دار باشد و دارای پوست بهتری نیز باشد اما امکان دارد بینی دارای قوز باشد ولی پوست و کناره های بینی دارای کیفیت خوبی  نباشند و جزو بینی های گوشتی قرار گیرند.

عکس این موضوع نیز ممکن است وجود داشته باشد یعنی بینی هایی وجود دارند که قوز دار نیستند ولی دارای پوست مناسب همچون بینی های استخوانی می باشند و جزو بینی های استخوانی نیز قرار می گیرند. به طور کلی هر چقدر مشکلات پوستی بیشتر باشند بینی گوشتی تر و هر چه پوست بینی مناسب تر باشد و اختلالات بینی مربوط به استخوان و غضروف باشند بینی استخوانی است .نکته دیگر اینکه بدون توجه به شکل و اندازه غضروفها، بینی گوشتی معمولا غضروفهای ضعیفتری دارد که جراحی آن را باز هم با چالش بیشتری مواجه می کند.

تشخیص نوع بینی:

اگر سر بینی های گوشتی را با دو انگشت فشار دهید مشاهده خواهید کرد که چربی هایی از منافذ ریز بینی بیرون می زند ولی اغلب در بینی های استخوانی این حالت وجود ندارد، ضخامت پوست زیاد است و غضروفها اغلب ضعیف می باشند. به طور کلی هر چقدر از سمت بالای بینی به سمت پایین آن برویم تاثیر پوست در فرم دهی و زیبا شدن بینی در عمل جراحی بینی بیش تر می شود و بر اساس نوع پوست و کیفیت آن نتیجه حاصل شده پس از عمل بهتر خواهد بود.

البته در بینیهای با پوست نازک و متوسط یا به عبارتی استخوانی هر چند نتیجه نهایی فرم دهی بینی توسط جراح،ملموستر میباشد ولی در صورتی که کوچکترین مشکلی مانند تیز بودن لبه  استخوان وجود داشته باشد به راحتی از زیر پوست نمایان می شود. بر این اساس برخی جراحان عقیده دارند عمل جراحی بینی های دارای پوست نازک به مراتب از عمل بینی های گوشتی سخت تر می باشد.

جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی:

نوع بینی در جراحی بینی تاثیرگذار است ولی نمی توان گفت که نوع بینی ، محدودیت جدی را برای رینوپلاستی به وجود می آورد . اگر جراح بینی مهارت بالایی داشته باشد بینی را بدون توجه به نوع آن ، بسیارعالی جراحی می کند. تفاوت مهم عمل جراحی بینی گوشتی و عمل بینی استخوانی در فرم دهی بینی است.

بینی های استخوانی برای فرم دهی بینی مناسب تر هستند زیرا پوست نازکی دارند و به سرعت خود را با ساختار جدید بینی تطبیق می دهند . اما بینی های گوشتی به دلیل ضخامت پوست در برابر تغییر مقاوت بیشتری دارند و نمی توان ظرافت های فرم بینی فانتزی را در بینی گوشتی اعمال کرد، به همین دلیل بینی های گوشتی برای جراحی بینی به فرم طبیعی مناسب تر هستند .

دیگر تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی در طول مدت دوران نقاهت است . بینی که پوست ضخیم داشته باشد، مدت زمان بیشتری برای بهبود تورم و نشان دادن نتیجه نهایی عمل جراحی بینی نیاز دارد . بنابراین افرادی که بینی گوشتی دارند برای مشاهده نتیجه نهایی باید صبور تر باشند و به خوبی نکات مراقبتی را رعایت کنند تا تورم بینی سریع تر از بین برود.

ویژگی بینی های گوشتی و استخوانی

از نظر ضخامت پوست بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی پوست ضخیم تری دارند و از نظر ظاهری بینی های گوشتی دارای نوک بینی پهن و آویزان هستند. از نظر بافتی و غضروفی بینی های گوشتی دارای بافت و غضروف ضعیف تری هستند و کمبود غضروف و استخوان یکی از نشانه های بارز بینی های گوشتی است. اما بینی های استخوانی از نظر ضخامت پوست، دارای پوستی نازک و منعطف هستند و به دلیل نازک بودن پوست بینی، جزئیات استخوانی از زیر پوست به وضوح قابل مشاهده است و اگر بخواهیم از نظر ظاهری بگوییم بینی های استخوانی بر روی پل بینی قوز دارند. بینی های استخوانی دارای بافت و غضروف قوی هستند.

چطور بفهمیم بینی گوشتی داریم؟

برای تشخیص بینی گوشتی، می توانید نوک بینی را کمی بین دو انگشت فشار دهید، سپس مقداری چربی از نوک بینی ترشح می شود که اغلب در بینی های استخوانی اتفاق نمی افتد. این ترشح چربی به این دلیل است که غدد سباسه فعال در بینی های گوشتی وجود دارد.

رینوپلاستی باز و بسته برای بینی های گوشتی و استخوانی

هر دو روش می تواند توسط جراحان در طی جراحی بینی گوشتی یا استخوانی انجام شود. با این حال، رینوپلاستی باز نتایج امیدوار کننده تری را برای بیماران دارای بینی های گوشتی ارائه می دهد، به این علت که بینی های گوشتی معمولا برای جذاب شدن تر شدن نیاز به گذاشتن وقت بیشتری هستند.

در حالی که هر دو هر دو جراحی بینی باز و بسته برای بیمارانی بینی استخوانی دارند رایج است. به عنوان یک اصل کلی، بیمارانی که برای رسیدن به ظاهر بینی مطلوب نیاز به تغییرات اساسی دارند، باید جراحی بینی را انجام دهند. همیشه این سوال برای بیماران ایجاد می شود که آیا باید جراحی بینی باز یا بسته انجام دهند. شما می توانید برای به دست آوردن اطلاعات دقیق از این دو روش باز و بسته روی آن ها کلیک کنید.

سپتوپلاستی بینی های گوشتی و استخوانی

سپتوپلاستی عمدتا برای اصلاح انحراف سپتوم در بیماران استفاده می شود. با پیشرفت های انجام شده در طی جراحی سپتوپلاستی، بیماران می توانند راحت تر از قبل نفس بکشند. مانند جراحی بینی، سپتوپلاستی به تفاوت هایی بین بینی های گوشتی و استخوانی توجه می کند. برای توجه شما، ما یک سپتوپلاستی بینی گوشتی و سپتوپلاستی بینی استخوانی را در زیر مقایسه کرده ایم:

  • سپتوپلاستی بینی گوشتی پیچیده تر سپتوپلاستی بینی استخوانی است.
  • قیمت سپتوپلاستی بینی گوشتی بیشتر از سپتوپلاستی بینی استخوانی است.
  • بیمارانی که سپتوپلاستی بینی گوشتی انجام داده اند باید در مقایسه با بیمارانی که بینی استخوانی داشته باشند اند، زمان بهبودی طولانی تری داشته تری باشند.
  • برای اثر بیمارانی که بینی گوشتی دارند، روش باز سپتوپلاستی توصیه می شود، در حالی که در سپتوپلاستی بینی استخوانی می توان هر دو روش باز و بسته را انجام داد.

نوک پیازی در بینی گوشتی و استخوانی

به طور کلی، نوک بینی پیازی برای اکثر بینی های گوشتی است. بینی های استخوانی می توانند نوک بینی پیازی داشته باشند، اما داشتن نوک بینی پیازی در افرادی که بینی های گوشتی دارند، بیشتر دیده می شود.

عمل بینی گوشتی بهتر است یا استخوانی ؟

برای خیلی از افرادی که در فکر عمل بینی خود هستند، این سوال مطرح است که عمل بینی برای چه نوع بینی ای مناسب تر بوده و نتیجه دلخواه تری را به ارمغان می آورد؟

امروزه فرق چندانی بین این دو نوع عمل وجود ندارد. چراکه روش های جراحی پیشرفته شده و پزشکان به صورت تخصصی تری به انجام عمل جراحی می پردازند. حتی عمل بینی های غضروفی نیز به راحتی قابل انجام است.

آیا بینی گوشتی بعد از عمل به حالت قبل خود برمی گردد؟

در گذشته شاهد بودیم که برخی از عمل های زیبایی بینی پس از مدتی تغییر حالت می دادند. اما امروزه با تکنیک های پیشرفته ای که برای جراحی بینی در نظر گرفته شده است می توان گفت که هیچ تفاوتی بین عمل بینی گوشتی یا استخوانی وجود ندارد. در واقع مهمترین موضوع در خصوص جراحی های بینی ضخامت پوست بینی است. هرچه ضخامت پوست بینی شما بیشتر باشد عمل راحتتری خواهید داشت. اگر پوست بینی بیش از حد نازک باشد کار را برای جراحی کمی دشوار می کند.

منبع: دکتر شهریار یحیوی

دکمه بازگشت به بالا