عمومیمعرفی کسب و کار

وسایل مختلف سِرو و پذیرایی در آشپزخانه

یکی از مهم ترین و اصلی ترین لوازم خانه و آشپزخانه که استفاده زیادی دارند ظروف سرو پذیرایی می باشند. از دوران قدیم ایرانیان به مهمان نوازی معروف بوده اند و پذیرایی از مهمان ها برایشان اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل ظروف سرو پذیرایی زیبا و شیک به میز و سفره شما شکل و ظاهر خوبی می دهد و در عین حال احترام به میهمان نیز می باشد.

ظروف سرو پذیرایی یک ست کاملی است که شامل تمام وسایل مورد نیاز پذیرایی می باشد. به طور مثال سرویس لیوان و ظرف شیک ،میوه خوری ، شیرینی خوری ، قندان ،فنجان ، ظروف کیک خوری ،سرویس قاشق و چنگال ،آجیل خوری ،ظروف غذاخوری و… هستند. که این قبیل ظروف در قیمت ها و مدل ها مختلف در بازار موجود می باشد.

انواع ظروف سرو پذیرایی

سرو غذا

این دسته از ظروف مهم ترین و پرکاربردترین نوع ظروف می باشند. که پاسخ گوی نیاز مصرف کننده برای سرو و پذیرایی وعده صبحانه ،نهار و شام هستند. معمولا این گروه از ظروف از جنس آرکو هستند که دارای تنوع گسترده ای در طرح و قالب ها می باشد.

سرو نوشیدنی

امروزه در دنیا برای هر نوشیدنی یک لیوان خاص وجود دارد که نسبت به نوع نوشیدنی و میزان مصرفی که دارد دارای ظاهر و گنجایش خاصی می باشد. انواع نوشیدنی شامل لیوان ،جام ،بطری فنجان و ماگ می باشد.

سرو عصرانه

وعده عصرانه شامل میوه جات ،شیرینی جات و نوشیدنی ها سرد و گرم می شود. که سرو عصرانه با استفاده از ظروف مخصوص انجام می شود. معمولا این ظروف از جنس کریستال ،بلور و سرامیک هستند. البته که در تنوع بسیار زیادی از جهت سبک ،طراحی ،کیفیت و… تولید می شوند.

راهنمای خرید ظروف

کیفیت

بعد از انتخاب سبک و مدل باید به جنس و کیفیت محصولی که قصد خرید آن را دارید دقت کنید تا لوازم با کیفیت که هم ظاهر زیبایی دارند و البته مقاوم باشند بدون نگرانی از آن ها استفاده کنید. به طور مثال در زمان خرید اگر از جنس شیشه ای انتخاب می کنید خیلی نازک و شکننده نباشند که در زمان استفاده با کوچکترین ضربه ای بشکند. از طرف دیگر خیلی سنگین نباشد که در زمان استفاده برایتان آزار دهنده باشد.

طرح و نقش

در صورتی که تصمیم به خرید ظروف سرو پذیرایی دارید می توانید همه را از یک نوع و جنس خریداری کنید یا اینکه با کمی تفاوت تنوع را به میز و سفره بی افزاید.

وزن

در زمان خرید ظروف پذیرایی به وزن ظروفی که می خرید دقت داشته باشید که سنگین نباشد تا در زمان استفاده دچار مشکل نشوید.

تعداد

قبل از خرید بررسی کنید که چه تعداد مهمان دارید و طبق آن خرید خود را انجام دهید به طوری که هم تعداد آن کم نباشد و هم تعداد بیش از اندازه نباشد تا موجب شلوغی آشپزخانه نشود و هم نخواهید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

تنوع

در ابتدا باید ببینید چه وسایل پذیرایی را می پسندید و اینکه چه ظروفی جدیدا به بازار آمده است؟ اینکه چه شکل ظروفی را می پسندید؟ چه جنسی داشته باشد شیشه ای چوبی یا پیرکس و چینی باشد؟

قیمت

در ابتدا بودجه ای که می توانید برای خرید اقدام کنید را تعیین نمایید که تا چه مقدار می خواهید هزینه کنید. ضمن اینکه با این بودجه بتوانید تمامی وسایل را به طور کامل تهیه نمایید تا در زمان مهمانی احساس کمبودی در وسایل پذیرایی نداشته باشید.

کارایی لوازم سرو پذیرایی

همانطور که می دانید ظروف سرو پذیرایی مورد استفاده روزمره و دائمی نیست برای مهمانی ها و مراسم ها کاربرد دارد. برای مثال در یک مهمانی عصرانه سرویس چای خوری و میوه خوری کیک خوری و انواع کارد و چنگال کارایی دارد. در حالی که برای یک مهمانی شام و جشن ها و مراسم ها انواع ظروف غذاخوری ،سوپ خوری ،سالاد خوری ، شیرینی خوری و شکلات خوری مورد استفاده قرار می گیرد. سعی کنید ظروف پذیرایی کاملی داشته باشید چرا که حسن سلیقه میزبان را کاملاً مشخص می کند.

جمع بندی

در این متن سعی کردیم شما عزیزان را با انواع و مدل ها ظروف سرو پذیرایی آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که قصد دارید می توانید از برند ها ایکیا در فروشگاه آیکالاهوم و سایت این مجموعه خرید خود را انجام دهید.

آشپزخانهٔ کامل یعنی آشپزخانه‌ای که برایتان رفاه به همراه می‌آورد؛ یعنی در آن وسایل ضروری موجود است و برای پخت‌وپز غذاهای مختلف، همه‌چیز در دسترس‌تان قرار دارد. دانستن فهرست کامل وسایل ضروری آشپزخانه باعث می‌شود که این بخش از منزل را راحت‌تر آماده کنید. در مقالهٔ پیش رو از وسایل لازم برای هر آشپزخانه می‌خوانید. اگر می‌خواهید کنید یا به فکر این هستید که زندگی را به‌تنهایی و مستقل شروع کنید، این راهنما می‌تواند در فرایند خرید و آماده‌سازی قلب خانه (همان آشپزخانه) به شما کمک کند.

حتما بخوانید:

نکات مهم در خرید لوازم ضروری آشپزخانه

برای آماده‌سازی آشپزخانه‌ای مناسب باید به فکر تهیه وسایلی باشید که کاربردی باشند و ازنظر شکل و ظاهر هم رنگ‌هایی خنثی داشته باشند. کاربردی‌بودن و کیفیت اشیا و وسایل مختلف، عمر استفاده از آنها را طولانی می‌کند. داشتن طرح و رنگی خنثی هم باعث می‌شود تا سالیانِ سال قابل‌استفاده باشند.

مثلا در انتخاب رنگ سرویس ظرف‌ها و قابلمه‌ها دقت به خرج بدهید. اگر رنگی خاص انتخاب کنید یا به دنبال مُد باشید، بعد از چند سال وسایل‌تان خسته‌کننده خواهند شد. پس به رنگ، جنس، کیفیت و کاربرد اشیای آشپزخانه دقت زیادی داشته باشید. در ادامه، وسایل ضروری آشپزخانه را در دسته‌بندی‌های جداگانه مشاهده می‌کنید.

۱. دستمال‌ها و پارچه‌ها؛ از وسایل ضروری آشپزخانه

دستمال‌های مختلف از جمله مهم‌ترین وسایل ضروری آشپزخانه‌ها هستند: دستمالی برای خشک‌کردن دست‌ها، دستگیره‌ها، دستمال سفره و میز، پارچه‌ای برای خشک‌کردن میوه‌ها و سبزی‌ها، و دستمالی برای خشک‌کردن ظرف‌ها. با وجود دستمال و حولهٔ مناسب، دیگر نیازی به خرید و مصرف زیاد دستمال کاغذی هم نخواهد بود.

داشتن چند دستمال نخی می‌تواند تمام نیازهایتان به پارچه و حوله در آشپزخانه را به‌خوبی رفع کند. این دستمال‌ها علاوه بر کاربردشان در و رفع نیازهای مختلف، خیلی زود و راحت تمیز می‌شوند و این نکته ایدئالی برای وسیله‌های آشپزخانه است. دستمال سفره‌ها هم از واجبات هستند. منظور از دستمال سفره، دستمالی برای پاک‌کردن میز یا روی سفره نیست. منظور دستمال‌هایی است که اعضای خانواده به هنگام صرف غذا، در کنار بشقاب‌شان دارند و به‌کمک آنها، تمیزتر و راحت‌تر غذا می‌خورند.

بهتر است تمام دستمال‌ها و پارچه‌های موجود در آشپزخانه به رنگ‌های خنثی و از جنس نخ باشند. کنف و کتان هم انتخاب‌های مناسبی هستند. پس در تعیین فهرست لوازم ضروری آشپزخانه حتما به دستمال‌ها و پارچه‌ها دقت کنید.

۲. وسایل مختلف سِرو و پذیرایی

وسایل سرو، در ظاهر، مهم به نظر نمی‌رسند. هرکس هم نظر و ایده‌ای درباره آنها دارد. پس فراهم‌کردن و خریدشان تاحدی سلیقه‌ای است. منظور از وسایل سرو و پذیرایی، هر نوع وسیله‌ای است که می‌تواند پذیرایی از دیگران را ساده‌تر کند؛ مثلا قاشق‌های بزرگ با سری عمیق و گرد برای گذاشتن بستنی در ظرف دیگران، کارد برای بُرش کیک و یا هر چیز دیگری که در مسیر پذیرایی‌کردن و کشیدن غذاها و دسرهای مختلف به کمک‌تان می‌آید.

اگر بخواهیم از میان وسایل مختلف سرو و پذیرایی به مهم‌ترین‌ها اشاره کنیم، باید یادی از کاسه‌های کوچک کنیم. کاسه‌های کوچک در هنگام پذیرایی از دیگران بسیار مفیدند. پس تعدادی از آنها را برای آشپزخانه‌تان بخرید. خرید سرویسی یک‌پارچه از ظروف مختلف فکر بسیار خوبی است. اگر هم در سرویس ظرف‌هایتان جای کاسه خالی است، آن را جداگانه بخرید و حواس‌تان باشد که ترکیب رنگی آن با ظروف دیگرتان هماهنگ باشد.

به‌ نظر می‌رسد که خرید کاسه یا به‌طورکلی، ظروف سفیدرنگ فکر بهتری است؛ چون هم جلوهٔ غذا در ظرف سفید بیشتر خواهد بود و هم بعد از گذر زمان، از چشم‌تان نمی‌افتد و قدیمی نمی‌شود. از وسایل مختلف سرو و پذیرایی باید به این موارد اشاره کرد:

۳. لیوان‌ها و ظروف مخصوص نوشیدنی

خرید و انتخاب لیوان‌ها و ظروف مخصوص نوشیدنی‌های مختلف هم مهم است و دقت می‌طلبد. فنجان‌ها، گیلاس‌ها و لیوان‌های بلند و کوتاه می‌توانند در مواقع مختلف به کمک‌تان بیایند و میزهایتان را حرفه‌ای‌تر و زیباتر کنند. یادتان باشد در هنگام خرید هریک از اینها به شکل وسیله دقت کنید.

به‌عبارت دیگر، بهتر است به‌سراغ خرید لیوان‌هایی بروید که اگر روزی شکستند و از تعدادشان کم شد، اضافه‌کردن به آنها و تکمیل مجدد یک دست، شدنی باشد. لیوان‌هایی با شکل و شمایل معمولی (که در بازار نمونه‌های مختلف‌شان پیدا می‌شود) شما را از دلهره ناقص‌شدن دست لیوان‌ها دور می‌کند.

نگاهی حرفه‌ای به مقولهٔ و انتخاب ظروف مخصوص نوشیدنی هم باعث می‌شود آشپزخانه‌ای حرفه‌ای داشته باشید و در هنگام پذیرایی راحت‌تر باشید. پس حتما به خرید چند دست سرویس متنوع برای مقاصد خاص فکر کنید؛ مثلا فنجان‌هایی برای پذیرایی و داشته باشید، لیوان‌هایی مخصوص شربت فراهم کنید و حواس‌تان به خرید چند دست لیوان برای میز شام هم باشد.

۴. لوازم شربت‌خوری

شاید از حضور لوازم شربت‌خوری در میان وسایل ضروری آشپزخانه جا خورده‌اید. فکر می‌کنید که زیاد مهم نیستند؟ سخت در اشتباهید، دوست عزیز! آشپزخانۀ کامل آشپزخانه‌ای است که تمام نیازهای صاحب‌خانه و مهمان‌های او را رفع کند. روزی گرم در اوج تابستان را در نظر بگیرید و تصور کنید که یکی از دوستان‌تان به شما سری می‌زند. نداشتن لیوان مناسب، قالب‌ خوب یخ، نی‌های استاندارد، قاشق شربت و… باعث می‌شود که پذیرایی‌تان از دوست خوبی که حسابی گرمش شده بد پیش برود. حالا اگر وسایلی به شرح زیر داشته باشید، دیگر دست‌پاچه نخواهید شد و سریع می‌توانید ترتیب پذیرایی از دوست‌تان را بدهید:

۵. ابزارهای پخت‌وپز؛ از وسایل ضروری آشپزخانه

ابزارهای پخت‌وپز طیف وسیعی از لوازم ضروری آشپزخانه را تشکیل می‌دهند. شاید فیلم پخت‌وپز با بازی قابلمه در نقش نخست کلید بخورد، اما از چاقوها، رنده، آبکش تا انواع وسایل دیگر در این میان حضور مثبت دارند. اگر در حال تدارک وسایل ضروری آشپزخانه عروس هستید، باید به‌دنبال لوازم کاربردی باشید. این را هم بدانید که بعضی از وسایلی که به نظر می‌آید کاربرد چندانی ندارند، گاهی‌اوقات به کمک‌تان خواهند آمد.

مثلا وسیله‌ای مانند برش‌‌زن پیتزا را در نظر بگیرید: این وسیله شاید در فهرست لوازم ضروری جایی به خود اختصاص ندهد، اما حضورش می‌تواند بسیار مفید و مناسب باشد. پس به کاربردی‌بودن اشیا و وسایل دقت زیادی داشته باشید.

حتما بخوانید:

۶. قابلمه‌ها و ابزارهای مرتبط با فِر؛ از وسایل ضروری آشپزخانه

قابلمه‌ها و ابزارهایی که برای پخت غذا در فر می‌خرید هم باید طراحی، شکل و کیفیت مناسبی داشته باشند. مثلا در خرید لوازمی که با پختن سروکار دارند، حتما به جنس توجه کنید. نباید ماده‌ای شیمیایی در پوشش وسایل باشد؛ مثلا اگر روکش نامناسبی روی قابلمه‌ها وجود داشته باشد، اوضاع چندان خوب نخواهد بود. در این صورت، امکان دارد که مادهٔ شیمیایی با مواد غذایی در حین پختن ترکیب بدهد و سلامت‌تان را به خطر بیندازد. ابزارهای زیر از وسایل ضروری آشپزخانه در دسته‌بندی پخت‌وپز هستند:

۷. لوازم نگهدارنده و فریزری

یکی از مهم‌ترین وسایل ضروری آشپزخانه همان ظروفی هستند که برای مختلف در یخچال و فریزر می‌خرید. برای نگه‌داشتن مواد غذایی مختلف، به خرید لوازمی دردار با جنس و طراحی مناسب نیاز دارید. بهتر است که در هنگام خرید به‌سراغ ظروفی از جنس سیلیکون بروید. انتخاب این جنس نسبت به شیشه و  پلاستیک‌های عادی بهتر است.

حتما بخوانید:

ظروف شیشه‌ای که اصلا گزینه‌های خوبی نیستند، به‌ویژه زمانی که قرار است مواد غذایی را داخل فریزر نگهداری کنید. ظروف شیشه‌ای با گرم‌ و سرد شدن می‌شکنند. ظرف‌ها و بطری‌های دردار می‌توانند غذاها را سالم نگه دارند و مانع از پخش فریزر شوند؛ ضمن اینکه نظم و ترتیب خوبی هم به وجود می‌آورند. مدت ماندگاری مواد مختلف در ظروف نگهدارنده بیشتر می‌شود.

اگر ابعاد ظروف شما مربعی و مستطیلی‌شکل باشد، چیدن مرتب آنها در داخل یخچال و فریزر هم نسبت به ظروف گرد راحت‌تر خواهد بود. سبد نان، ظروف ادویه، سطل‌هایی برای نگهداری حبوبات و شیشه‌های دربستهٔ ترشی هم از لوازم ضروری آشپزخانه هستند. یادتان باشد که برخی از مواد غذایی باید در ظروفی باشند که امکان گردش هوا در آنها وجود دارد؛ در غیر این صورت، فساد غذایی به وجود می‌آید.

۸. وسایل برقی ضروری آشپزخانه

بحث درباره وسایل برقی ضروری آشپزخانه بسیار حساس و پیچیده است. افراد نیازها و سلیقه‌های مختلفی در هنگام و آماده‌سازی غذاها دارند: برخی با اینکه تمام کارها را با دست‌هایشان انجام بدهند، مشکلی ندارند؛ برخی هم دوست دارند که همه‌چیز را به وسایل برقی بسپارند. البته دیدگاه ما به دستهٔ دوم شباهت بیشتری دارد.

شاید به نظر نیاید، اما هرقدر که ابزارهای برقیِ کاربردیِ بیشتری در اختیارتان باشد، آشپزی هم خوشایندتر و سریع‌تر پیش می‌رود. البته بودجهٔ خرید هم موضوعی است که نمی‌توان نادیده گرفت؛ ولی گاهی‌‌اوقات درصورتی‌که ‌بودجه‌تان راه بدهد، بهتر است به خرید بعضی وسایل فکر کنید و آنها را بخرید. اگر کالایی خوب و باکیفیت بخرید، تا سالیانِ سال، آن را خواهید داشت.

فراموش نکنید بعضی‌ها لوازمی مانند لباسشویی را هم جزو لوازم آشپزخانه می‌دانند. البته که در این مورد هم کیفیت عامل مهمی است اما گاهی تفاوت و خارجی، تأثیر چشمگیری در بودجه‌بندی خرید شما خواهد داشت.

۹. انواع وسایل برقی

شاید درظاهر، بتوان بعضی از وسایل برقی را از فهرست وسایل ضروری آشپزخانه حذف کرد؛ اما وجودشان سرعت و کیفیت آشپزی را دگرگون می‌کند. این وسایل را در نظر بگیرید:

۱۰. وسایل مربوط به سرو قهوه و چای؛ از وسایل ضروری آشپزخانه

خیلی از افراد، اهل چای یا قهوه‌اند و بدون این نوشیدنی‌ها نمی‌توانند صبح را به شب برسانند. حتی اگر از طرف‌داران سینه‌چاک این نوشیدنی‌های گرم هم نباشید، حتما در طول روز یک بار به‌سراغ نوشیدن آنها خواهید رفت. پس لازم است قوری، کتری، قهوه‌ساز، فنجان و این موارد را در فهرست لوازم ضروری آشپزخانه لحاظ کنید.

ساز و انواع لوازم قهوه هم می‌توانند بخش مهمی از وسایل مربوط به سرو قهوه و چای را به خود اختصاص بدهند. پس بنا به سلیقه‌تان در مصرف ، فهرستی متناسب با نیازهایتان در این باره تهیه کنید.

۱۱. سایر ظروف آشپزخانه

به نظر می‌رسد که همه باید یک‌دست ظرف سفید داشته باشند. این رنگ همیشه و برای هر مناسبتی کاربرد دارد؛ ضمن اینکه با اضافه‌کردن عناصر رنگی دیگر به میز می‌توانید شکل‌های متنوعی به میز پذیرایی خود بدهید. رنگ سفید قدیمی نمی‌شود و شما را دل‌زده و خسته نمی‌کند. یادتان باشد که بهتر است در همان نخستین مرتبهٔ خرید، به فکر خریدن دو دست ظرف باشید.

داشتن دو دست ظرف، شما را در پذیرایی از مهمان‌ها راحت می‌کند. وقتی تعداد افراد بالا می‌رود، دیگر نیاز نیست که به‌سراغ ظرف‌های رنگارنگ بروید و نظم و زیبایی در پذیرایی را مخدوش کنید. حتی اگر همیشه تعداد اندکی مهمان دارید، بازهم تهیهٔ تعدادی ظرف بیشتر از نیاز، فکر دوراندیشانه‌ای خواهد بود؛ چون ممکن است که چند تا از ظرف‌ها شکسته شوند؛ در این صورت، نمونه‌ای برای جایگزین‌کردن در اختیار خواهید داشت.

فروش جار پلاستیکی

جار پت پلاستیکی در حجم های مختلف برای بسته بندی عسل، شیره انگور، شیره جات خوراکی و مواد غذایی به صورت عمده با کیفیت عالی در وزن های مختلف با ارسال به سراسر ایران انجام می گیرد، جهت اطلاع از قیمت عمده جار پلاستیکی  خرید و ثبت سفارش در لحضه می توانید با مشاورین فروش شرکت تماس بگیرید.

جار پلاستیکی از ظروف های پلاستیکی می باشد که با پریفرم در وزن های مختلف توسط شرکت رویال پلاستیک تولید و به بازار عرضه می شود، این نوع جار پلاستیکی کاربردهای مختلفی برای بسته بندی مواد غذایی و خوراکی جات مورد استفاده قرار می گیرد.

در آخر

وجود فهرستی که به شما می‌گوید وسایل ضروری آشپزخانه چیست، خرید را برایتان ساده‌تر می‌کند. شاید بگویید که خودتان بهتر از هرکسی می‌دانید که برای خرید چه باید کرد و چه انتخاب‌هایی داشت. اما هدف ما جمع‌بندی مطالب است تا ذهن‌تان منسجم‌تر به‌دنبال تهیهٔ فهرست موارد لازم بگردد. به‌نظرتان، چه‌چیزهای ضروری دیگری هست که در این مقاله از قلم افتاده‌اند؟

کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

دکمه بازگشت به بالا