جامعهمعرفی کسب و کار

علت گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه + 10 روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب

ترفندهای کاربردی خانگی برای باز کردن لوله فاضلاب ظرف شویی

سینک ظرف شویی عضو جدایی ناپذیر هر آشپزخانه ای است و روزانه حداقل سه بار بعد از صبحانه، ناهار و شام برای شستن ظرف های کثیف از آن استفاده می کنید. البته این حداقل میزان استفاده است و معمولا در روز بیشتر از این حرف ها از سینک ظرف شویی استفاده می کنیم. از آنجا که ظرف های کثیف پر از پسماندهای غذایی، روغن، دانه های برنج و… هستند احتمال اینکه حین شستشوی ظروف این مواد از صافی های سینک عبور کنند زیاد است. این مواد بعد از ورود به لوله فاضلاب ظرف شویی به دیواره های آن می چسبند و به مرور باعث گرفتگی لوله می شوند. در این مطلب از لوله بازکنی تهران ابتدا می خواهیم ببینیم که چطور باید از گرفتگی لوله جلوگیری کنیم و اگر چنین اتفاقی افتاد برای باز کردن لوله فاضلاب چه بکنیم.

پیشگیری بهتر از درمان

حتما شما هم این ضرب المثل را شنیده اید که می گویند «پیشگیری بهتر از درمان است». اگر لوله فاضلاب ظرف شویی بگیرد ممکن است هم مجبور شوید مبلغ زیادی را از جیب هزینه کنید و هم وقتتان تلف شود تا گرفتگی لوله برطرف شود و دوباره بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. اما با توجه به برخی نکات می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید. در ادامه به برخی از این موارد که توصیه های مشاوران تخلیه چاه شمال تهران می باشد، اشاره می کنیم.

  • روغن دشمن اصلی لوله های فاضلاب است. روغن گرچه در نگاه اول مانند آب مایع است، اما اگر گرمای خود را از دست دهد جامد می شود. به همین دلیل نباید ته مانده روغن مایع را داخل سینک ظرف شویی بریزید. البته ظرف های کثیف خودشان چربی هایی دارند و نمی توان مانع از ورود آن ها به لوله فاضلاب شد. به همین دلیل حتما بعد از شستشوی ظروف چرب مقداری آب داغ در لوله بریزید تا جلوی خنک شدن چربی هایی را بگیرد که وارد لوله شده اند.

روغن نباید با آب سرد همراه شود چون در این صورت به جامد تغییر حالت داده و به دیواره لوله می چسبد.

  • تفاله های چای و قهوه از دیگر عوامل گرفتگی لوله های فاضلاب هستند. ممکن است فکر کنید که صافی سینک جلوی ورود تفاله ها به لوله را می گیرد، اما باید بدانید که همیشه بخشی از این تفاله ها از صافی رد می شوند. این تفاله ها به جداره لوله می چسبند و استعداد بالایی در جذب مواد به خود دارند. به همین دلیل توصیه می شود که هنگام شستن قوری تفاله ها را جدا کرده و به امید صافی سینک نباشید. این موضوع به خصوص برای ما ایرانی ها که مصرف چایمان بالاست اهمیت زیادی دارد.
  • مواد غذایی نشاسته دار مانند برنج و ماکارونی، ژله و غذاهای فیبردار نیز برای لوله مثل سم عمل می کنند. چون وقتی که با آب ترکیب می شوند حجمشان زیاد شده و قدرت چسبندگی شان افزایش پیدا می کند. به همین دلیل قبل از شستن ظروف این مواد را در یک ظرف یا سطل آشغال تخلیه کنید. پوست تخم مرغ و استخوان ماهی نیز از دیگر مواردی هستند که می توانند لای اتصالات لوله ها گیر کنند و لوله را بند بیاورند.

این تصور که زباله های کوچک به راحتی از لوله عبور می کنند غلط است و در اکثر اوقات همین زباله ها عامل اصلی گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه هستند. اما دیر یا زود بالاخره روزی لوله فاضلاب آشپزخانه تان می گیرد. در این مواقع برای باز کردن لوله فاضلاب چه می توان کرد؟

لوله بازکن دستی

اگر احساس کردید لوله فاضلاب ظرف شویی تان گرفته است قبل از هر چیز سنتی ترین روش را امتحان کنید. همه ما تا به حال لوله بازکن های دستی را دیده ایم. این ابزار که ساختار بسیار ساده ای دارد در بسیاری از موارد مشکل شما را برطرف می کند. کافی است آن را روی ورودی لوله فشار دهید، چند ثانیه صبر کنید و بعد آن را بالا بکشید. هر 4 یا 5 بار که این روند را تکرار کردید لوله بازکن را از دهانه لوله جدا کنید و بعد دوباره دست به کار شوید. بعد از مدتی خواهید دید جرم های درون لوله که راه آب را بند آورده بودند از آن خارج می شوند. استفاده از لوله بازکن دستی اولین و ساده ترین کار برای باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه است.

محلول سرکه و جوش شیرین

در صورتی که گرفتگی لوله چندان شدید نباشد می توانید از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار نصف پیمانه سرکه و نصف پیمانه جوش شیرین را با هم ترکیب کنید. هنگام ترکیب این دو ماده کمی احتیاط کنید چون پس از ترکیب محلول شروع به جوشش می کند. زمانی که این اتفاق افتاد محلول را داخل لوله بریزید.

یک ساعت منتظر بمانید و در این مدت از ظرف شویی استفاده نکنید. در این حین یک کتری آب را جوش بیاورید. پس از گذشت یک ساعت آب جوش را آرام آرام در سینک خالی کنید. این نکته را هم فراموش نکنید که گاهی ممکن است لازم باشد که بیش از یک بار این فرآیند را تکرار کنید تا لوله به خوبی باز شود. تعداد دفعات تکرار مورد نیاز به شدت گرفتگی لوله بستگی دارد.

محلول نمک و جوش شیرین

اگر سرکه در خانه ندارید، نمک هم به کارتان می آید. این روش نیز درست مثل روش قبل است فقط با این تفاوت که به جای سرکه باید از نمک استفاده کنید. ترکیب نمک و جوش شیرین خاصیت انحلال بالایی دارد و به همین دلیل جرم های لوله را در خود حل می کند. وقتی که آب داغ را در لوله خالی می کنید تمام جرم ها به همراه این محلول شسته شده و وارد فاضلاب شهری می شود.

جارو برقی دمنده و خشک و تر

برخی از جارو برقی های پیشرفته علاوه بر حالت مکش، حالت دمندگی هم دارند. اگر در خانه چنین جارویی دارید می توانید از آن برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده کنید. برای این کار لوله جارو برقی را روی دهانه لوله فاضلاب ظرف شویی قرار دهید. بعد دور آن را با پارچه یا حوله محکم بپوشانید و به نوعی آب بندی کنید.

سپس جارو برقی را در حالت دمندگی قرار داده و روشنش کنید. بادی که جارو برقی ایجاد می کند به جرم های لوله فشار وارد کرده و آن ها را از جداره لوله جدا می کند. همین کار باعث می شود گرفتگی لوله برطرف شود. بعد از چند دقیقه کمی آب داغ داخل لوله بریزید که همه چیز تمیز شود.

از جارو برقی خشک و تر هم می توانید برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده کنید. بدین منظور ابتدا جارو را روی حالت مکش مایعات قرار دهید. سپس لوله جارو برقی را در دهانه لوله فاضلاب ظرف شویی قرار دهید و آن را آب بندی کنید. در نهایت جارو را با نهایت قدرتش روشن کنید. اگر گرفتگی لوله شدید نباشد احتمالا کارتان راه می افتد.

جارو برقی های خشک و تر می توانند شبیه دستگاه های مکش لوله بازکنی عمل کرده و گرفتگی های نه چندان شدید را برطرف کنند.

تمیز کردن زانویی

اگر داخل کابینتی را نگاه کنید که زیر سینک ظرف شویی قرار دارد، قطعه لوله ای نظرتان را جلب می کند. لوله ای خمیده که به زانوی انسان شباهت دارد. اصلا به علت همین شباهت به آن «زانویی» می گویند. این قطعه از لوله به خاطر شکل خاصی که دارد مستعد گرفتگی است.

به همین دلیل یکی از روش ها برای باز کردن لوله فاضلاب ظرف شویی این است که ابتدا زانویی را باز کنید و بعد شست و شویش داده و کاملا جرم گیری اش کنید. در نهایت آن را دوباره جا بزنید. البته این کار کمی کثیف کاری دارد بنابراین قبل از آن داخل کابینت را خالی کنید و کف زمین را با پارچه یا روزنامه بپوشانید.

 در بسیاری از موارد گرفتگی زانویی موجب گرفتگی راه آب ظرف شویی می شود. اگر کمی فنی باشید می توانید این قطعه را باز کرده، شست و شو داده و سپس دوباره آن را جاگذاری کنید.

فنر زدن

برای باز کردن لوله فاضلاب باید به هر طریق که شده مواد چسبیده به جداره لوله را یا از بالا خارج کنید یا کاری کنید که شسته و وارد فاضلاب شوند. فنر زدن به شما کمک می کند این مواد را از بالا خارج کنید. برای این کار باید یک فنر را وارد لوله کنید و سعی کنید به کمک آن مو، چربی و سایر جرم ها را بیرون بکشید. البته معمولا در خانه ها چنین فنری پیدا نمی شود، ولی شما می توانید یک رخت آویز فلزی را صاف کنید و از آن به عنوان فنر استفاده کنید. توجه کنید که در این روش باید سعی کنید جرم لوله را به سمت بالا بکشید نه اینکه آن را به پایین هل بدهید! بعد از اینکه احساس کردید به اندازه کافی محتویات کثیف لوله را تخلیه کرده اید، آب داغ را در سینک باز کنید تا لوله کاملا شسته شود. تجهیزات فنر زدن شرکت های لوله بازکنی قوی تر است و اگر گرفتگی شدیدتر باشد باید سراغ آنها بروید.

جوهرنمک

پیش از هر چیز باید بدانید که گازهای متصاعد شده از جوهرنمک، خطرناک است. پس لازم است برای باز کردن لوله فاضلاب با جوهر نمک، حتما نکات ایمنی را رعایت نمایید. دقت کنید بینی و دهان خود را با ماسک کاملا بپوشانید و دستکش بپوشید.

جهت رفع گرفتگی لوله فاضلاب، با احتیاط فراوان یک پیمانه از جوهر نمک را با مقدار زیادی آب به خوبی مخلوط کنید. سپس این ترکیب را داخل لوله فاضلاب بریزید. اگر می خواهید برطرف شدن گرفتگی لوله فاضلاب به درستی انجام شود، بهتر است اجازه دهید این محلول برای نیم ساعت داخل چاه بماند و به خوبی لوله ها را تمیز کند. در پایان آب جوش بریزید. این کار منجر به باز کردن لوله فاضلاب می شود و اگر با دقت و احتیاط انجام شود اثربخشی بالایی دارد.

6 سرویس متنوع لوله بازکنی الو لوله بازکن در تهران

پس از برقراری تماس با شماره های ما، سرویس ها و خدمات زیر را می توانید درخواست دهید:

  • فنر زدن توالت فرنگی و ایرانی: خدمات فوری رفع گرفتگی توالت ایرانی و دستشویی فرنگی توسط متخصصان لوله باز کنی الو لوله بازکن
  • باز کردن لوله های سینک ظرفشویی و روشویی: خدمات مربوط به رفع گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی و روشویی و… با استفاده از ابزار خاص
  • رفع گرفتگی کفشور: رفع گرفتگی کفشور حمام، حیاط، آشپزخانه و… به کمک دستگاه های پیشرفته مثل دستگاه فنرزنی برقی، دستگاه تراکم هوا و…
  • رفع بوی بد چاه فاضلاب: رفع تضمینی بوی بد فاضلاب با استفاده از روش های خاص و تضمینی برای همیشه به دست متخصصان الو لوله بازکن
  • بیرون آوردن اشیا از چاه: درآوردن اشیاء قیمتی و با ارزش از چاه توالت؛ مثل طلا و جواهر، تلفن همراه با استفاده از تجهیزات خاص
  • فنر زدن کفشور پارکینگ: افراد متخصص چاه بازکنی و لوله بازکنی به همراه تجهیزات پیشرفته، عملیات فنر زدن کفشور پارکینگ را به بهترین نحو انجام می دهند.
دکمه بازگشت به بالا