بین المللیمعرفی کسب و کار

ثبت نام دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی اروپا

✔️ بررسی شرایط تحصیل رایگان در اروپا– همه مقاطع (+ آپدیت 2022)

اگر علاقه مند به تحصیل رایگان در اروپا و تحصیل رایگان پزشکی در اروپا و به دنبال راهی برای رسیدن به تحصیل کاملا رایگان یا با هزینه های کم هستید، با خواندن این مقاله از تیم تخصصی مهاجرت تحصیلی رویزا گروپ و با ارائه اسناد و مدارک مرتبط شما را کاملا با شرایط تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی آشنا خواهد کرد و مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار خواهد داد. در ادامه این مقاله درباره شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا در کشورهای آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، جمهوری و … و همچنین شرایط تحصیل رایگان پزشکی به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه رویزاگروپ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید. مچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. شرایط تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی

تصور دانشجویان از تحصیل در خارج از کشور معمولا با هزینه های بالا و تحصیل در دانشگاه های گران قیمت همراه است، اما باید بدانید که همیشه راهی برای تحصیل رایگان وجود دارد. اروپا می تواند مکانی عالی برای پیشرفت تحصیلی و گسترش افق دید شما و موفقیت های بعد تحصیل باشد. به ویژه از طریق امکان تحصیل در دانشگاه های رایگان اروپا. سایر اطلاعات را می توانید از www.gov.uk کسب کنید.

تحصیل رایگان در آلمان

وقتی صحبت از تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی می شود، مطمئنا نام آلمان یکی از اولین کشورهایی است که در ذهن هر فردی تداعی می شود. آلمان و دانشگاه های آن در راس لیست کشورهایی قرار دارد که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا را در دسترس دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

بیش از 40 دانشگاه آلمان در رتبه بندی سایت QS در میان دانشگاه های برتر جهان جای گرفته اند. بالاترین رتبه به تعلق دارد. تقریبا تمام دانشگاه های دولتی در آلمان شهریه ای برای تحصیل دریافت نمی کنند. با توجه به اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی آلمان به یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل رایگان در اروپا تبدیل می شود.

در برخی از شهرها ممکن است در مقایسه با برخی شهرهای اروپایی بیشتر باشد اما از نظر هزینه های تحصیل، آلمان یکی از مقرون به صرفه ترین کشورها برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی است.

هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان
 • ​​شهریه دانشگاه های دولتی آلمان: رایگان (0 یورو)/ یک سال تحصیلی.
 • هزینه مدیریت: بین 50 تا 250 یورو برای یک سال تحصیلی.
 • هزینه زندگی در آلمان: 800 تا 1.100 یورو در ماه.

توجه داشته باشید که هزینه های زندگی در آلمان در شهرهای بزرگتر از جمله فرانکفورت یا مونشن بیشتر باشد. تحصیل رایگان در کشور آلمان در تمام دانشگاه های این کشور به جز ایالت بادن-وورتمبورگ امکانپذیر است. دانشگاه های دولتی آلمان در 15 ایالت از 16 ایالت آلمان، هیچ شهریه ای از دانشجویان بین المللی دریافت نمی کنند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در ایالت بادن-وورتمبورگ برای هر ترم 1.500 یورو دریافت می کند.

برخی از مزایای تحصیل رایگان در آلمان
 1. شانس بالای دریافت ویزای تحصیلی آلمان.
 2. آموزش باکیفیت برای همه به صورت رایگان.
 3. ارائه اکثر برنامه های تحصیلی در تمامی مقاطع به زبان انگلیسی.
 4. نزدیک بودن از نظر فاصله جغرافیایی.
 5. ارائه طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی توسط مراکز آموزش عالی (دانشگاه، کالج های هنر و دانشگاه های علمی کاربردی).
شرایط تحصیل رایگان در آلمان بدون مدرک زبان

شما می توانید با ثبت نام رایگان در دوره های زبان آلمانی در دانشگاه های آلمان، به یادگیری زبان آلمانی در این کشور بپردازید. ارائه طیف گسترده ای از برنامه ها به زبان انگلیسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

برخی رشته های محبوب برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی:
 • مهندسی مکانیک
 • علوم کامپیوتر
 • اقتصاد
 • داروسازی
هزینه های تحصیل رایگان در آلمان

هزینه های پایین تحصیل در آلمان، در کنار کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های آلمان و اقتصاد قوی آن، چشم انداز تحصیل در آلمان را برای دانشجویان و خانواده های آنها در سراسر جهان بسیار جذاب کرده است.
دانشگاه های رایگان آلمان تنها یک مبلغ پایین برای تامین هزینه های مدیریت دریافت می کنند. هزینه مدیریت شامل هزینه های ثبت نام، عضویت در اتحادیه دانشجویی و کارت حمل و نقل می باشد.

هزینه ثبت نام تحصیل رایگان در آلمان از 50 تا 250 یورو می باشد.

برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان، باید ثابت کنید که تمکن مالی معادل 10.236 یورو در سال برای هزینه های زندگی در آلمان (متوسط هزینه ماهانه در آلمان: 850 یورو) دارید.

در خصوص هزینه تحصیل رایگان در آلمان باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی تنها از پرداخت شهریه دانشگاه معاف هستند و ملزم به پرداخت هزینه های زندگی و اسکان خود در آلمان هستند.
به جز آن دسته از دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی آلمان شده باشند.

مونیخ و برلین در لیست 30 شهر برتر مقرون به صرفه برای تحصیل در دنیا و دو شهر برتر برای تحصیل در آلمان قرار گرفته اند.

2. تحصیل رایگان در فرانسه

شاید نام فرانسه و امکان تحصیل رایگان در فرانسه به اندازه آلمان به گوش شما آشنا نباشد و دانشجویان بین المللی از شنیدن این خبر که می توانند فارغ از ملیت خود در دانشگاه های فرانسه به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم مشغول به تحصیل شوند، تعجب کنند.

فرانسه به عنوان یکی از محبوب ترین مکان ها برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی، فارغ از ملیت شما شهریه ای را برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه های دولتی فرانسه دریافت نمی کند.  دولت فرانسه امکان تحصیل رایگان در اروپا 2022 را با ارائه برنامه های مختلف بورسیه تحصیلی و تغییر رقم بورسیه های تحصیلی از 7.000 یورو به 21.000 یورو برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

اما توجه داشته باشید اکثر برنامه هایی که امکان تحصیل رایگان در فرانسه را برای شما فراهم می کند به زبان فرانسوی می باشد. به همین منظور بهتر است که برای دریافت مدرک زبان فرانسه اقدامات لازم را انجام دهید. برای دستیابی به نتیجه مطلوب و دسترسی به تحصیل رایگان در فرانسه می توانید در دوره های زبان فرانسه که توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شوند، شرکت کنید.

3. تحصیل رایگان در ایتالیا

طی سال های گذشته ایتالیا یکی دیگر از کشورهایی است که به واسطه تحصیل دانشگاه رایگان در اروپا در میان ایرانیان محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و به یکی از مقاصد معروف برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی مبدل شده است. کشور ایتالیا با ارائه بورسیه های تحصیلی توسط دولت یا دانشگاه های این کشور شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های ایتالیا را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

 • برای دانشجویان بین المللی: برای تمام مقاطع تحصیلی. این بورسیه ها به مدت سه، شش یا نه ماه به دانشجویان تعلق می گیرد.
 • بورسیه دانشگاه های ایتالیا: برخی از دانشگاه های ایتالیا مانند Politecnico di Milano، دانشگاه Padova، دانشگاه Bocconi، دانشگاه Bologna، برنامه های بورس تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. مبلغ این بورسیه بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی از 5.000 تا 12.000 یورو در سال متغیر است.

هزینه تحصیل رایگان در اروپا برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا

دانشجویان ایرانی برای درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا نیز باید مبلغ 50 یورو پرداخت کنند. دانشجویان می توانند این مبلغ را به صورت انلاین پرداخت کنند. همچنین پس از ورود به ایتالیا برای درخواست اجازه اقامت باید مبلغ 30 یورو اضافی را پرداخت کنید.

4. تحصیل رایگان در جمهوری چک

در صورتی که افراد برای تحصیل در جمهوری چک موفق به یادگیری زبان بومی شده باشند و در رشته مورد نظر خود به زبان چکی تحصیل کنند، شرایط تحصیل رایگان در اروپا در دانشگاه های جمهوری چک را خواهند داشت.

دانشگاه های دولتی برگزار کننده دوره های زبان چک

 • دانشگاه چارلز در پراگ
 • دانشگاه ماساریک در برنو
 • دانشگاه پالاکی در اولوموک
 • دانشگاه بوهمیا جنوب
 • دانشگاه بوهمیا غرب
 • موسسه آموزش زبان دانشگاه چارلز در Poděbrady

برخی مزایای تحصیل در جمهوری چک

 1. کیفیت بالای آموزشی
 2. تحصیل رایگان در صورت تحصیل به زبان چکی
 3. امکان تحصیل در بیش از هزار برنامه به زبان انگلیسی
 4. هزینه های مقرون به صرفه برای تحصیل و زندگی
 5. جزو ده کشور امن اروپا

5. آیا تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در اروپا امکان پذیر است؟

تحصیل رایگان لیسانس آلمان

اگر به دنبال تحصیل رایگان لیسانس هستید، باید بدانید که آلمان از سال 2014، شهریه دانشجویان برای تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی را حذف کرده است.

علاقه به تحصیل کارشناسی در آلمان در حال افزایش است. دلیل این افزایش علاقه عمدتا به این خاطر است که اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع لیسانس هزینه ای برای تحصیل دریافت نمی کنند.

تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم، صرف نظر از ملیت برای دانشجویان آلمانی و بین المللی امکانپذیر است.

تحصیل رایگان لیسانس ایتالیا

کشور ایتالیا در بخش مطالعات دانشگاهی به دلیل وجود استانداردهای بالا در بخش آموزش عالی و سیاست های برابر برای تحصیل رایگان دانشجویان بین المللی از کشورهای سطح اول در اتحادیه اروپا محسوب می‌ شود.

مزایای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

 • امکان تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در اروپا
 • شانس بالای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا
 • امکان تحصیل کاملا رایگان در اروپا به زبان انگلیسی

تحصیل در ایتالیا با امکان تحصیل در قدیمی ترین دانشگاه جهان، دانشگاه بولونیا، پیشرفت روز افزون در سیستم آموزشی، تخفیف های دانشجویی و امکان تحصیل رایگان و کشوری زیبا با فرهنگی متنوع همواره یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات تکمیلی در بین دانشجویان بین المللی است.

شما می توانید در بسیاری از رشته های پرطرفدار دنیا که معمولا هزینه های بالایی برای تحصیل دارند به صورت رایگان در ایتالیا تحصیل کنید. برخی از این رشته های مطرح عبارتند از:

 • تحصیل رایگان پزشکی در اروپا
 • تحصیل رایگان دندانپزشکی در اروپا
 • تحصیل رایگان داروسازی در اروپا
 • تحصیل رایگان پرستاری در اروپا
 • تحصیل رایگان mba در اروپا
 • تحصیل رایگان در رشته موسیقی در اروپا

آیا شما هم شرایط این روش را دارید؟

6. آیا تحصیل رایگان فوق لیسانس در اروپا امکانپذیر است؟

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در آلمان

برای آن دسته از دانشجویانی که تمایل به تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در اروپا را دارند، دانشگاه های دولتی آلمان به عنوان یکی از مقاصد برتر تحصیلی در اروپا، امکان تحصیل رایگان کارشناسی ارشد را برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان، در داخل یا خارج از اتحادیه اروپا فراهم کرده است.

دانشگاه های آلمان به دلیل آموزش کلاس جهانی و فرصت های تحقییقاتی پیشرفته، از مقاصد پرطرفدار برای تحصیل کارشناسی ارشد در بین دانشجویان بین المللی ممتاز به شمار می آید.

توجه داشته باشید که ایالت فدرال بادن-ووتمبرگ از قاعده تحصیل رایگان در آلمان مستثنی است. این ایالت از سال 2018 تصمیم گرفت شهریه ای حدود 1.500 یورو برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا تعیین کند.

همچنین آن دسته از دانشجویانی که رشته تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد تغییر می دهند، حتی در دانشگاه های دولتی آلمان نیز باید مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان از 1.000 یورو تا 40.000 یورو در سال متغیر می باشد.

نام برخی از دانشگاه های آلمان برای تحصیل رایگان فوق لیسانس در اروپا:

تحصیل رایگان ارشد در ایتالیا

اگرچه ایتالیا در بین اکثر مردم دنیا به مهد پیتزا و پاستا معروف است، اما جالب است بدانید که این کشور به دلیل قدمت بالای دانشگاه هایش و برنامه بورسیه استانی که شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا را فراهم می کند، در بین دانشجویان بین المللی بسیار شناخته شده است. بسیاری از دانشجویان با دریافت بورسیه تحصیلی به صورت رایگان در ایتالیا مشغول به تحصیل می شوند.

چند دلیل برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

 • امکان تحصیل رایگان در مقطع ارشد در اروپا.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر رشته های پرطرفدار در میان دانشجویان بین المللی.
 • شانس بالای دریافت ویزا از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا.

7. تحصیل رایگان دکترا در اروپا

تحصیل رایگان دکترا در اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان دکترا در اروپا را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند.
دانشجویان از سرتاسر جهان می توانند در مقاطع تحصیلی مختلف از کارشناسی تا دکترا با هزینه های بسیار کم در اسپانیا تحصیل کنند و در کنار استفاده از کیفیت بالای آموزش در اسپانیا با فرهنگ غنی این کشور نیز آشنا شوند.

علاقه مندان به تحصیل دکترا در اسپانیا می توانند برای تحصیل رایگان دکترا در اروپا از بورسیه دولتی اسپانیا یا بورسیه استاد استفاده کنند.

مزایای تحصیل رایگان دکترا در اسپانیا

 • امکان دریافت ویزای همراه اسپانیا برای همسر و فرزندان.
 • هزینه های پایین زندگی در اسپانیا.
 • امکان سفر بدون نیاز نیاز به ویزا به تمام کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا.
 • امکان کار بعد از فارغ التحصیلی در کشورهای اتحادیه اروپا و دریافت اقامت.
 • امکان استفاده از خدمات درمانی کشور اسپانیا در مدت اقامت.

برخی از دانشگاه های برتر اسپانیا برای دانشجویان بین المللی:

تحصیل رایگان دکترا در ایتالیا

نحوه تحصیل رایگان برای متقاضیان تحصیل دکترا در ایتالیا به این صورت می باشد که دانشجویان می توانند با ارائه مدارک مالی مورد نیاز بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کنند و همچنین برای دریافت بورسیه کامل یا کمک هزینه ماهیانه دانشجویان دکترا اقدام کنند.

8. تحصیل رایگان پزشکی در اروپا

احتمالا اخباری در مورد تحصیل رایگان در رشته پزشکی در اروپا شنیده اید و می خواهید بدانید که آیا این اخبار صحت دارد یا خیر؟
ما در این مقاله درباره تحصیل رایگان پزشکی در اروپا و کشورهایی که این امکان را برای شما فراهم می کنند و شرایط تحصیل رایگان در رشته پزشکی در اروپا، صحبت خواهیم کرد.

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

بسیاری از دانشگاه های دولتی آلمان هزینه ای بابت تحصیل از دانشجویان بین المللی دریافت نمی کنند و فرصت تحصیل رایگان در آلمان رشته پزشکی بدون در نظر گرفتن ملیت دانشجویان را فراهم می کنند. علاقه مندان به ثبت نام تحصیل رایگان در آلمان تنها باید هزینه های زندگی، حمل و نقل و غذا و پوشاک را در دوره تحصیل خود بپردازند.

دانشگاه برلین و دانشگاه فنی مونیخ دو نمونه از دانشگاه هایی هستند که امکان تحصیل رایگان در آلمان پزشکی، تحصیل رایگان دندانپزشکی در اروپا، تحصیل رایگان داروسازی در اروپا و تحصیل رایگان پرستاری در اروپا را برای دانشجویان در سراسر دنیا فراهم می کنند. برای تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ تنها کافیست که مبلغ 127 دلار بابت ثبت نام تحصیل رایگان در آلمان پرداخت کنید.

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

دانشگاه های کشور ایتالیا از سال 2009 برنامه تحصیل رایگان در رشته پزشکی در اروپا را برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا به زبان انگلیسی را آغاز کردند. 12 دانشکده دولتی ایتالیا از جمله دانشگاه باری، بولونیا، میلان، تورین و … در این برنامه شرکت دارند. این دانشکده های پزشکی انگلیسی زبان جزو معتبرترین و ارزان ترین دانشگاه ها برای تحصیل رایگان پزشکی در اروپا محسوب می شوند.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ایتالیا:

 1. دانشگاه میلان – بیکوکا
 2. دانشگاه پاویا
 3. دانشگاه بولونیا
 4. دانشگاه میلان
 5. دانشگاه تورین

تحصیل رایگان پزشکی در جمهوری چک

ادامه تحصیل در جمهوری چک فرصتی بی نظیر برای تحصیل در اروپا و سفر بدون محدودیت در میان کشورهای اروپایی است. همچنین با تحصیل پزشکی در چک امکان تحصیل و زندگی با هزینه های کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی را خواهید داشت.

جالب است بدانید که با امکان یادگیری زیان چکی در کالج های زبان این کشور این فرصت را خواهید داشت که به صورت رایگان در جمهوری چک در رشته پزشکی تحصیل کنید. با تحصیل پزشکی در جمهوری چک این فرصت را خواهید داشت که در دانشگاه های معتبر دنیا تحصیل کنید و همچنین فرصت استخدام بعد از فارغ التحصیلی در اتحادیه اروپا را داشته باشید.

سوالات متداول تحصیل رایگان در اروپا

آیا تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در اروپا امکان پذیر است؟

بله شما می‌توانید در آلمان و ایتالیا رایگان تحصیل کنید.

 آیا تحصیل رایگان فوق لیسانس در اروپا امکانپذیر است؟

بله. آلمان و ایتالیا شرایط تحصیل رایگان را فراهم کردند.

 آیا تحصیل رایگان دکترا در اروپا امکانپذیر است؟

بله. تحصیل دکترا در اسپانیا و ایتالیا رایگان است.

 آیا تحصیل رایگان پزشکی در اروپا امکانپذیر است؟

بله. تحصیل پزشکی کشوهایی همچون آلمان، ایتالیا، جمهوری چک با شرایط خاص رایگان است.

منبع:

روش های مهاجرت تحصیلی آسان

عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
1 ✔️ بررسی شرایط تحصیل رایگان در اروپا– همه مقاطع (+ آپدیت 2022)
دکمه بازگشت به بالا